Osoby
niewidome i słabowidzące

Z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących przygotowaliśmy informację, która pozwoli zaplanować wizytę w Muzeum.

Kliknij w link i pobierz informację "Bliżej sztuk"

Informacje o dostępności Muzeum Łazienki Królewskie publikujemy również poniżej.

1. Łazienkowskie ogrody są położone na Skarpie Wiślanej (wzdłuż Al. Ujazdowskich) oraz w dawnym korycie Wisły. Przemieszczanie się między dwoma różnymi poziomami wymaga pokonania znacznej różnicy wysokości - stopień nachylenia powierzchni nie mniejszy niż 5%.

2. Najdogodniejsze wejścia do Muzeum usytuowane są od strony ul. Agrykola, biegnącej od ul. Myśliwieckiej do Al. Ujazdowskich. Do Pałacu na Wyspie, Pałacu Myślewickiego, Podchorążówki, Starej Kordegardy i Nowej Palmiarni najlepiej dostać się bramą przy skrzyżowaniu ulic: Agrykola, Myśliwiecka, Szwoleżerów lub najbliższą bramą od ul. Agrykola. Do Białego Domu, Wodozbioru i Starej Oranżerii można dostać się przez bramy od ul. Agrykola, poruszając się od zbiegu ulic Myśliwieckiej, Szwoleżerów i Agrykola. Od strony Al. Ujazdowskich ul. Agrykola ma duże nachylenie.

3. Do muzealnych obiektów prowadzą ogrodowe alejki. Większość z nich ma nawierzchnię mineralną, wodoprzepuszczalną. Główne alejki od ul. Myśliwieckiej i Al. Ujazdowskich są częściowo brukowane.

4. W strefie płatnego parkowania w pobliżu ul. Gagarina, Bagatela, Myśliwieckiej i 11 listopada oraz Al. Ujazdowskich, niedaleko bram wejściowych do Łazienek Królewskich, wyznaczone są miejsca do parkowania dla osób z niepełnosprawnościami.

5. W Muzeum Łazienki Królewskie można zwiedzać: Pałac na Wyspie, Starą Oranżerię z Teatrem Królewskim, Biały Dom, Pałac Myślewicki i Wodozbiór. W Podchorążówce znajdują się: kasa, sklep muzealny, przestrzeń wystaw czasowych i recepcja. W Starej Kordegardzie oraz w Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni odbywają się zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych. Poniżej przeczytasz, jakie udogodnienia dla osób niewidomych i słabowidzących są w poszczególnych obiektach.

PAŁAC NA WYSPIE

Wejście

Do wejścia prowadzą niskie 4 stopnie w górę. Dla osób poruszających się na wózkach rozkładany jest podjazd o nachyleniu około 15%.

Przed Pałacem na Wyspie rozległy taras od strony południowej zakończony jest schodami w dół, bezpośrednio prowadzącymi do stawu. Dolna krawędź schodów nie jest zabezpieczona, dlatego należy uważać, by nie wpaść do wody.

Wnętrza

Parter w całości znajduje się na jednym poziomie. Drzwi są szerokie i nie mają progów. Na piętro Pałacu na Wyspie można się dostać wyłącznie po schodach.

Dostosowania

  • Makieta architektoniczna obiektu przeznaczona do poznawania przez dotyk znajduje się na pierwszym piętrze Pałacu na Wyspie. Osoby z niepełnosprawnościami korzystają z makiety bezpłatnie.
  • Pomoce tyflograficzne do wybranych obrazów z kolekcji króla Stanisława Augusta są dostępne u pracowników Pałacu na Wyspie.

Toalety

W Pałacu na Wyspie są małe toalety na parterze, do których prowadzą schody. Toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami znajduje się na parterze w pawilonie wschodnim Pałacu na Wyspie, do którego prowadzi osobne wejście od strony kolumnady. Pracownicy Pałacu na Wyspie i Straż Muzealna służą pomocą przy otwarciu dwuskrzydłowych drzwi do toalety.

STARA ORANŻERIA Z TEATREM KRÓLEWSKIM

Wejście

Wejście znajduje się od strony wschodniej, prowadzą do niego wysokie schody w górę. Osoby poruszające się na wózkach mogą dostać się na poziom parteru od strony skarpy. Przy drzwiach znajduje się dzwonek, który przywołuje pracownika otwierającego drzwi. Po naciśnięciu dzwonka prosimy zaczekać na pracownika.

Wnętrza

Dla gości dostępne są parter, piętro i poziom -1. Na poziomie -1  znajduje się kasa, szatnia i toalety. Na każdy poziom można się dostać po stromych schodach lub windą.

Miejsca dla widzów w Teatrze Królewskim znajdują się w lożach na parterze oraz na widowni na poziomie -1.

Dostosowania

  • Nadajniki beacon do aplikacji YourWay, opisujące wejście oraz przestrzeń wewnątrz budynku, opowiadające o Królewskiej Kolekcji Rzeźb i Teatrze Królewskim.
  • Plany tyflograficzne wnętrz dostępne na każdym poziomie.
  • Rzeźby, odlewy, artefakty i materiały przeznaczone do poznawania przez dotyk.
  • Tyflografiki z opisami w alfabecie Braille'a.
  • Audiodeskrypcje rzeźb z królewskiej kolekcji oraz wnętrz.
  • Makieta architektoniczna Starej Oranżerii przeznaczona do poznawania przez dotyk znajduje się przy kasie na poziomie -1, dostęp do makiety jest nieodpłatny.
  • Szkła powiększające i podświetlane ekrany.
  • Winda na poziomie 0 i poziomie +1 wydaje komunikaty dźwiękowe i w brajlu, na poziomie -1 przy obsłudze windy należy skorzystać z pomocy pracownika.

Toalety

Toalety dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami, wyposażone w przewijak dla dzieci znajdują się poziomie 0, obok windy.

BIAŁY DOM

Wejście

Do wejścia prowadzą 2 niskie stopnie w górę. Parter Białego Domu dostosowany jest dla osób poruszających się na wózkach. Przed wejściem do Sieni znajduje się podnośnik umożliwiający samodzielne pokonanie 2 stopni zewnętrznych. Podnośnik uruchamia pracownik Muzeum, który pomaga również w dostaniu się do obiektu. Aby wezwać pracownika, należy nacisnąć przycisk przy podnośniku znajdującym się na prawo od drzwi wejściowych.

Wnętrza

Parter znajduje się na jednym poziomie. Drzwi są szerokie i nie mają progów, można swobodnie przemieszczać się między wnętrzami. Na piętro prowadzą wyłącznie schody.

Dostosowania

  • Pomoce dotykowe oraz tyflografiki, omawiające wyposażenie oraz elementy architektoniczne Białego Domu.
  • Makieta do poznawania architektury budynku przez dotyk, znajdująca się szatni.
  • Audiodeskrypcje wnętrz.
  • Składane taborety służące jako podpory dla gości z problemami w poruszaniu.

Toalety

W Białym Domu nie ma toalet dla zwiedzających. Najbliższe toalety znajdują się w odległości około 150 m, w kierunku północno-zachodnim, w pobliżu Starej Oranżerii.

PAŁAC MYŚLEWICKI

Wejście

Do wejścia prowadzi 6 wysokich stopni w górę. Pracownicy służą pomocą w pokonaniu schodów.

Wnętrza

Parter znajduje się na jednym poziomie. Drzwi są szerokie i nie mają progów. Na piętro można dostać się wyłącznie po krętych schodach.

Toalety

Toalety nie są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Toalety z dostosowaniami znajdują się między Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa a Amfiteatrem, około 300 metrów w kierunku południowym.

WODOZBIÓR

Wejście

Do Wodozbioru prowadzą 4 stopnie w górę. Brak podjazdu dla osób poruszających się na wózkach.

Wnętrza

Do pomieszczeń na parterze prowadzą stopnie, brak poręczy przy schodach. Do pomieszczeń edukacyjnych na piętrze wchodzi się po stromych, krętych schodach.

Dostosowania

  • Tyflografiki prezentujące elementy architektoniczne Wodozbioru.
  • Makieta hydrologiczna Łazienek Królewskich z opisami w brajlu i w kontrastowych kolorach.
  • Model Wodozbioru do poznawania przez dotyk.

Toalety

W Wodozbiorze nie ma toalet. Najbliższe toalety znajdują się w odległości około 200 metrów, w pobliżu Starej Oranżerii.

PODCHORĄŻÓWKA

Wejście do kasy, sklepu muzealnego i na wystawy

Znajduje się od strony południowej, od strony Pałacu na Wyspie. Prowadzą do niego 4 stopnie w górę.

Wejście do recepcji

Znajduje się od strony wschodniej. Do wejścia prowadzi 10 stopni w górę.

Wnętrza wystawowe

Dla zwiedzających dostępny jest wyłącznie parter. Drzwi są szerokie i nie mają progów.

Toalety

W Podchorążówce nie ma toalet dla zwiedzających. Dostępne toalety są na terenie ogrodów, około 150 metrów na wschód od Amfiteatru.

AMFITEATR

Wejście

Amfiteatr dostępny jest bezpośrednio z poziomu ogrodów. Schody w dół prowadzą w kierunku stawu. Ich dolna krawędź nie jest zabezpieczona, dlatego należy uważać, by nie wpaść do wody.

Widownia

Obiekt nie jest zadaszony. Ławki znajdują się na różnych poziomach, można się do nich dostać schodami. Najłatwiej dostępne są ławki na poziomie parteru.

Toalety

Toalety znajdują się na terenie ogrodów w odległości około 150 metrów, na wschód od Amfiteatru.

STARA KORDEGARDA

Wejście

Budynek otacza niewielki stopień w górę. Wejście znajduje się od strony zachodniej, dla osób poruszających się na wózkach jest podjazd. Bezpośrednio przy drzwiach znajduje się próg o wysokości 6,5 cm i stopień o wysokości 9 cm. Pracownicy służą pomocą przy pokonaniu stopnia i otwarciu dwuskrzydłowych drzwi wejściowych. Aby wezwać pracownika, należy wcisnąć przycisk po prawej stronie od wejścia.

Wnętrza

Parter znajduje się na jednym poziomie. Drzwi są szerokie i nie mają progów.

Dostosowania

  • Nadajniki beacon do aplikacji YourWay, opisujące fasadę obiektu oraz wnętrze.
  • Plany tyflograficzne fasady oraz wnętrza Starej Kordegardy.
  • Książki dotykowe dla dzieci.
  • Materiały edukacyjne do poznawania przez dotyk.
  • Oznaczenia w alfabecie Braille’a.

Toalety

Toaleta damska ma pole manewrowe o szerokości 120 cm i poręcze. Mogą z niej korzystać osoby na wózkach aktywnych. W toalecie jest przewijak dla dzieci.

CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ W NOWEJ PALMIARNI

Wejście

Wejście jest na poziomie parteru. Brak schodów przed wejściem, w drzwiach jest niewielki próg. Drzwi są szerokie, dwuskrzydłowe.

Wnętrza

Przestrzeń warsztatowa znajduje się jednym poziomie i jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.

Dostosowania

  • Dotykowe modele roślin i zwierząt oraz cykle rozwojowe gatunków.
  • Dotykowe odlewy gipsowe.
  • Artefakty i materiały przeznaczone do poznawania przez dotyk i zapach.
  • Szkła powiększające i podświetlane ekrany.

Toalety

Toalety dla uczestników warsztatów dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, jest tam też przewijak dla dzieci. Najbliższe toalety ogólnodostępne znajdują się na terenie ogrodów, w pobliżu Amfiteatru.