Odzyskane dziedzictwo
Sto lat temu rozpoczął się proces zwrotu Polsce wielu bezcennych dzieł sztuki oraz pamiątek narodowych, zagrabionych w czasie zaborów przez Rosję. Były wśród nich również przedmioty z kolekcji króla Stanisława Augusta, stanowiące elementy wyposażenia Łazienek Królewskich. Rewindykacja polskich dóbr kultury nastąpiła w wyniku traktatu ryskiego. Porozumieniu pokojowemu z 1921 r. poświęcona była wystawa "Odzyskane dziedzictwo. W 100-lecie traktatu ryskiego", prezentowana w Galerii Plenerowej od 18 marca do 30 kwietnia 2021 r.
Rubens, Van Dyck, Teniers II
Wybitne XVII i XVIII-wieczne dzieła malarzy flamandzkich, holenderskich oraz włoskich ze zbiorów Dulwich Picture Gallery w Londynie oglądać można było w Muzeum Łazienki Królewskie. Obrazy te zaprezentowane zostały w Polsce po raz pierwszy.
Przeczytaj cały wpis"Splendor władzy". Maska Słońce
Cenne dzieła, które zgromadzili August II i August III, utworzyły jeden z najwspanialszych w XVIII-wiecznej Europie zbiorów sztuki. Kilkaset z tych obiektów oglądać można było na wystawie "Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej".
Przeczytaj cały wpis"Splendor władzy". Rzemiosło
Bogato zdobione dzieła rzemieślnicze, przedmioty dumy królów Augusta II i Augusta III, stanowiły część ekspozycji "Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej". Cenne zabytki pochodzą z drezdeńskich zbiorów.
Przeczytaj cały wpis
Most chiński w Łazienkach
Cyfrowa rekonstrukcja budowli z czasów króla Stanisława Augusta, która znajdowała się na skrzyżowaniu Promenady Królewskiej z Aleją Chińską.
Przeczytaj cały wpisSkąd nazwa "Łazienki Królewskie"?
Muzeum Łazienki Królewskie to letnia rezydencja Stanisława Augusta, ostatniego króla Polski. Początki założenia sięgają XVII w., gdy na zlecenie Stanisława Herakliusza Lubomirskiego wybudowano tu pawilon ogrodowy z łaźnią.
Przeczytaj cały wpisPoznaj Łazienki - Polski Język Migowy (PJM)
Przeczytaj cały wpis