"Herstoria muzealnictwa w Polsce. Narracje muzealniczek". II etap konferencji naukowej

Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza 16-17 października 2025 r. na drugą edycję interdyscyplinarnej konferencji naukowej, która tym razem odbędzie się pod tytułem "Herstoria muzealnictwa w Polsce. Narracje muzealniczek". Wydarzenie zostało objęte patronatem ICOM Polska.
"To bardzo ważne, aby kobiety stawiły czoło swojej historii i swej obecnej sytuacji, nie uciekając się do wymówek i wychwalania przeciętności" - Linda Nochlin.
Zapraszamy przedstawicielki i przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych do udziału w dyskusji o roli kobiet w rozwoju muzeów. Proponujemy m.in. następujące obszary badawcze:
• Biografie i doświadczenia muzealniczek;
• Krytyka feministyczna;
• Wystawy i projekty związane ze sztuką feministyczną;
• Osiągnięcia kobiet w różnych obszarach muzealnictwa;
• Badaczki i ich spojrzenia wobec muzealnictwa, muzeologii, muzeów;
• Feministyczne perspektywy w muzealnictwie;
• Kobiece narracje i interpretacje w perspektywie muzealnictwa;
• Herstoria jako impuls do rozważań o zmieniającym się społecznym świecie muzealnictwa.
Celem interdyscyplinarnej konferencji naukowej "Herstoria muzealnictwa w Polsce. Narracje muzealniczek" jest rozwijanie pola do wymiany badań, myśli i koncepcji wokół herstorii polskiego muzealnictwa, z uwzględnieniem wielu perspektyw i różnych kompetencji, bez względu na charakter gromadzonych zbiorów.
Temat herstorii muzealnictwa Muzeum Łazienki Królewskie podejmuje już po raz drugi. Wystąpienia podczas konferencji z 2024 r. pokazały wyraźnie, że należy przywracać pamięć muzealniczkom, często nieznanym z imienia, niedocenianym i zapomnianym. Jeśli bezimienne, są nieobecne w narracji historycznej. Teraz możemy dać im szansę na to, by ich nazwiska i osiągnięcia głośno wybrzmiały w dyskursie historycznym. Warto podejmować rozmowy, badania i refleksje nad herstorią muzeów i potrzebą budowania narracji w kulturze z kobiecego punktu widzenia.
Jest jeszcze co najmniej jeden powód, by rozwijać podobne narracje. Debata podsumowująca edycję z 2024 r. ukierunkowała rozważania wobec innych zagadnień, często niezauważanych czy niewystarczająco uwzględnianych w strategicznych celach rozwoju muzeów. Pojawiająca się zmiana wektorów w badaniach rozwoju muzealnictwa uwypukla kolejne obszary i proponowana konferencja stwarza okazję do podejmowania dyskusji na ten temat.
Czekamy na wystąpienia z różnych dyscyplin naukowych, bazujące na wielu paradygmatach i koncepcjach metodologicznych, istotne nie tylko ze względu na konferencję, lecz także na planowane publikacje pokonferencyjne. Prezentacje doświadczonych badaczek i badaczy uzupełnią wystąpienia studentek, studentów, doktorantek i doktorantów, których również zachęcamy do udziału w konferencji.
Zapraszamy do przysyłania zgłoszeń do 30 czerwca 2025 r. na adres: muzealniczki@lazienki-krolewskie.pl
W treści należy zamieścić: imię i nazwisko, tytuł referatu, afiliację, abstrakt (maksymalnie 1500 znaków ze spacjami), numer telefonu i adres e-mail. Program obrad i informacje organizacyjne zostaną rozesłane mailowo. Nie pobieramy opłaty konferencyjnej.
Konferencja odbędzie się w języku polskim. Zgłoszenie jest równoznaczne z akceptacją załączonej pod poniższym linkiem klauzuli RODO.
KLAUZULA RODO (FORMAT PDF - 0,03 MB)
Wydarzenie będzie w całości rejestrowane. Przed rozpoczęciem od prelegentów zostaną pobrane zgody na rozpowszechnianie wizerunku w celach związanych z promocją i dokumentacją działalności organizatora wydarzenia.
Komitet naukowy: dr Grażyna Bastek, dr Izabela Bukalska, prof. dr hab. Anna Sylwia Czyż, dr Maria Gołąb, Barbara Gołębiowska, Jolanta Gumula, dr Katarzyna Jagodzińska, Joanna Kilian, prof. dr hab. Agnieszka Lajus, dr Ewa Leszczyńska, prof. ucz. dr hab. Beata Nessel Łukasik, dr Agnieszka Morawińska, dr Magdalena Muskała, prof. ucz. dr hab. Luiza Nader, dr Marianna Otmianowska, prof. dr hab. Elżbieta Pakszys, Elżbieta Penderecka, prof. dr hab. Maria Poprzęcka, prof. ucz. dr hab. Marta Rakoczy, prof. ucz. dr hab. Barbara Wagner, dr Joanna Wasilewska, prof. dr hab. Elżbieta Wichrowska, prof. ucz. dr hab. Anna Maria Wierzbicka, prof. dr hab. Małgorzata Wrześniak.