Południowe Łazienki Królewskie z nową siecią ciepłowniczą
Zabytkowa Nowa Oranżeria będzie miała nowoczesną, energooszczędną instalację ciepłowniczą. Prace, które potrwają do końca 2024 r., są finansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Węzeł cieplny przy ul. Parkowej przez dekady zaopatrywał w ciepło budynki położone w południowej części Łazienek Królewskich, tj. dawne, rozebrane już szklarnie, dygestorium oraz zabytkową Nową Oranżerię. Instalacja wraz z przyłączami ziemnymi stała się jednak przestarzała, wymagająca ciągłych napraw, a co za tym idzie znacznych nakładów finansowych na utrzymanie.
Jej stan techniczny specjaliści określili jako bardzo zły, grożący dużą awarią i całkowitym unieruchomieniem węzła, przez co nie można byłoby dostarczać ciepła w kolejnych sezonach grzewczych. Inną przesłanką do modernizacji jest to, że instalacja zaprojektowana do obsługi rozebranego kilka lat wcześniej kompleksu szklarni, jest obecnie zbyt rozbudowana i nieekonomiczna, a jej lokalizacja w przeznaczonym również do rozbiórki budynku technicznym uniemożliwia dalszą rewitalizację zabytkowych ogrodów wzdłuż ul. Parkowej.
Po analizie różnych wariantów inwestycyjnych Muzeum podjęło decyzję o likwidacji starego węzła i wykonaniu nowoczesnej instalacji w Nowej Oranżerii wraz z przyłączem. Realizacja zadania pozwoli na zapewnienie właściwych warunków utrzymania budynków oraz komfortowych warunków pracy i zwiedzania. Zwiększy też bezpieczeństwo w zakresie utrzymania infrastruktury Muzeum i zapewni bardziej ekonomiczne utrzymanie obiektów dzięki zastosowaniu nowoczesnych, energooszczędnych rozwiązań.