#PuzzleKuratorskie. Poznaj królewskie dzieła

Zajrzyj do ukochanej rezydencji króla Stanisława Augusta. W nowym cyklu #PuzzleKuratorskie historycy sztuki prezentują najciekawsze dzieła z Pałacu na Wyspie, które - niczym elementy układanki - tworzą jedno z najpiękniejszych miejsc oświeceniowej Europy.
Historyczna rezydencja jest swoistą układanką, na którą składają się najróżniejsze przedmioty sztuki: obrazy, rzeźby, meble, bibeloty, a także ramy, lustra, tkaniny i kominki. Jeśli elementy tej układanki - puzzle - dobrze do siebie pasują, tworzą spójną, harmonijną całość. Decyduje o tym gust zleceniodawcy (właściciela) i umiejętności zatrudnianych przez niego artystów. Nie ma wątpliwości, że Stanisław August stworzył w Łazienkach jedną z najpiękniejszych rezydencji oświeceniowej Europy, w której architektura, dzieła sztuki i otaczająca je przyroda zespalają się w wyjątkowy sposób.
W nowym cyklu #PuzzleKuratorskie łazienkowscy kuratorzy prezentują widzom wybrane fragmenty tej mistrzowskiej układanki. Jest to ich wybór osobisty: mówią nie tylko o dziełach najważniejszych w przestrzeni artystycznej i symbolicznej Pałacu na Wyspie, lecz także o obiektach mniejszej rangi, ich zdaniem najciekawszych lub po prostu ulubionych. Widz ma więc okazję spojrzeć na Łazienki oczami fachowców - historyków sztuki i historyków - i poznać ich upodobania. Czy prezentowane dzieła ułożą się w dobrze dopasowane puzzle, czy może nie będą się zazębiać? Warto się tego dowiedzieć.
Portret Anny Dorothei von Medem Biron
Praczka
Skrzypek i dama
Portret Katarzyny Gattai Thomatis
Kuszenie św. Antoniego
Widok Renu koło Andernach
Czytająca Maria Magdalena
Co kryje się na odwrocie obrazu?
Niestrudzony heros
Najsłynniejsza kopia boskiego Apolla
Posąg Flory
Apliki z Łazienek Królewskich
Jako #PuzzleKuratorskie ekstra prezentujemy film o losach unikatowych aplik (kinkietów) z kolekcji króla Stanisława Augusta. Są to bezcenne obiekty, z których część nadal znajduje w miejscach wyznaczonych przez monarchę, pozostałe zaginęły w czasie II wojny światowej i są przedmiotem poszukiwań strat wojennych. Opowiada o nich Anna Saratowicz-Dudyńska, specjalistka od brązów i sreber, wieloletnia pracownica Zamku Królewskiego w Warszawie.