

Zapraszamy do Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa na kolejne spotkanie z cyklu "Czwartki z kawalerią", którego bohaterem będzie pułkownik Emil Mentel. W jego trakcie zaprezentowany zostanie film dokumentalny o losach polskiego wojskowego.
Spotkanie "Czwartki z kawalerią" odbędzie się 7 czerwca 2018 r. o godz. 17.00 w Powozowni im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego (Stajnie Kubickiego).
Uczestnicy wydarzenia zobaczą dokument "Wojenne przypadki pułkownika Mentla". Po projekcji jego autor, Grzegorz Gajewski, opowie o niezwykłym bohaterze swojego filmu i okolicznościach powstania tej opowieści.
Emil Mentel był dowódcą plutonu konnego w I Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego w Warszawie, z którym walczył w kampanii wrześniowej 1939 r. Po klęsce wrześniowej trafił do Syrii. Jako jeden z pierwszych kawalerzystów tworzonego Pułku Ułanów Karpackich znalazł się ze swoją jednostką w Afryce, gdzie wziął udział w obronie Tobruku. Za uczestnictwo w bitwie pod Monte Cassino otrzymał krzyż Virtuti Militari. Walczył pod Anconą, Pesaro i Bolonią. Początkowo zdecydował się pozostać w Anglii, by następnie wyjechać do Rodezji jako farmer. Walczył w ogarniętym wojną kraju. Po klęsce osiadł w Sacramento w Kalifornii i podjął starania o powrót do ojczyzny.
"Czwartki z kawalerią", czyli spotkania o tematyce kawaleryjskiej i hipologicznej, odbywają się dwa razy w miesiącu. Są one częścią cyklu "Koń jaki jest każdy widzi", który obejmuje wydarzenia, prelekcje i pokazy poświęcone tematyce konia, jego historii i obecności w życiu ludzi.
Organizatorami są: Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa Oddział Muzeum Łazienki Królewskie oraz Stowarzyszenie Szwadron Jazdy RP.
Grzegorz Gajewski - ukończył filologię polską i filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był doktorantem filmoznawstwa na UJ od 1986 do 1989 r. Jest filmowcem, autorem filmów dokumentalnych, reżyserem i scenarzystą. Przez lata współpracował z ośrodkami TVP, m.in. TVP Kraków, TVP Polonia i TVP3 Wrocław. Jego filmografia to: "Kozak brabancki" (2004), "Latający Holender. Tadeusz Andersz" (2009), "Bierzcie się bracia, do broni" (2010), "Bieszczady w siodle" (2011), "Ostatnia szarża - Wólka Węglowa 1939" (2011), "Olszynka Grochowska czyli opowieść adiutanta" (2011), " ... to ułani są z Grudziądza" (2011), "Moja Polska - rzecz o prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim" (2012), "Ballada o dwóch domach" (2012), "Gdzie niedźwiedzie piwo warzą" (2013), "Dzwony pojednania" (2015).
Warsztaty tkania na krośnie żakardowym
Dla dorosłych
Stajnie Kubickiego Przeczytaj cały wpisGałgankowe koniki
Warsztaty rodzinnego szycia na maszynie dla dzieci w wieku 8-11 lat i opiekunów
Stajnie Kubickiego Przeczytaj cały wpisKonie w mitach i legendach świata
Warsztaty hipiczno-plastyczne dla dzieci w wieku 6-12 lat i opiekunów
Stajnie Kubickiego Przeczytaj cały wpis