

Są dwa powody historyczne, dla których ustanowiono Dzień Flagi Rzeczypospolitej właśnie 2 maja. Po pierwsze, to właśnie tego dnia zdobywający Berlin żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie. Po drugie, w czasach PRL, 2 maja obywatele mieli nakaz zdejmowania flag, tak by nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez władze święta 3 maja.
Od 11.00 zapraszamy do Starej Kordegardy na wspólne wykonywanie kotylionów w barwach narodowych.
O 13.00 do Galerii Obrazów w Pałacu na Wyspie na wykład "Flaga jako symbol w malarstwie".
Wykład wygłosi Mikołaj Getka-Kenig, historyk sztuki i historyk, doktorant na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz absolwent Instytutu Courtaulda w Londynie, współpracownik dydaktyczny Instytutu Historii Sztuki UW, członek Stowarzyszenia Naukowego Collegium Invisibile, Polskiego Towarzystwa Badań nad Wiekiem Osiemnastym oraz Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor licznych rozpraw naukowych (publikowanych m.in. w "Biuletynie Historii Sztuki", "Acta Poloniae Historica", "Kwartalniku Historycznym", "Classical Receptions Journal")
i tekstów popularnonaukowych.
Flaga jako przedmiot – fragment tkaniny przymocowany do drzewca – ma charakter symboliczny, stanowiąc np. znak rozpoznawczy określonych organizacji bądź wspólnot (takich jak wspólnota państwowo-narodowa). Utrwalona przez artystę na płótnie czy poddana innego rodzaju działaniom o charakterze artystycznym (nie wyłączając projektów architektonicznych), staje się symbolem w podwójnym wymiarze – symbolem symbolu, który wcale nie musi być tak bardzo jednoznaczny, jak z pozoru mogłoby się wydawać. W wykładzie "Flaga jako symbol w sztuce", Mikołaj Getka-Kenig prześledzi różnego rodzaju przykłady zarówno zastosowania flagi w charakterze artystycznego rekwizytu (którego symbolika jest częstokroć kluczowa dla zrozumienia wymowy całego dzieła) jak i potraktowania jej w charakterze tematu samego w sobie. Będzie się przy tym odwoływał do prac tak różnorodnych twórców polskich i obcych jak Rembrandt, Marcello Bacciarelli, Eugène Delacroix, Jan Matejko, Wojciech Weiss, Jasper Johns czy Rem Koolhaas.
Piknik Europejski
Parady, pokazy, warsztaty, bezpłatne zwiedzanie, występ kwintetu tanecznego
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisDzień Flagi
Bezpłatne zwiedzanie, oprowadzania, koncerty, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisŚwięto Konstytucji
Opowieści edukatorskie, spotkanie z historią, spacer, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpis