Zapraszamy do oglądania wystawy "Hippiatricus i jego pacjenci", która przybliża dzieje warszawskiego szkolnictwa weterynaryjnego z lat 1824-1939. Prezentowane są sylwetki osób zasłużonych dla polskiej weterynarii, w tym stołecznych lekarzy koni, oraz tajniki ich pracy.
Wystawa "Hippiatricus i jego pacjenci. Leczenie koni w Warszawie" w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (Koszary Kantonistów) czynna jest od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-16.00. Wstęp: 15 zł - bilet normalny, 7 zł - ulgowy (cena jednego wspólnego biletu do Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii, Białego Domu oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa), w piątki - bezpłatnie.
Możliwe jest jedynie zwiedzanie indywidualne. Na wystawie przebywać mogą jednocześnie maks. 3 osoby. Obowiązuje limit czasu zwiedzania - 20 minut.
Dzieje warszawskiej weterynarii
Historia warszawskiego szkolnictwa weterynaryjnego z lat 1824-1939 obejmuje ówczesną działalność Szkoły Weterynarii, Warszawskiego Instytutu Weterynaryjnego oraz Wydziału Weterynaryjnego Uniwersytetu Warszawskiego. Na wystawie zobaczyć można archiwalne fotografie, dokumenty, m.in. dyplomy szkolne (najstarsze z lat 1831, 1849), narzędzia i przyrządy weterynaryjne, pomoce dydaktyczne i książki, w tym materiały o chorobach koni i sposobach ich leczenia, a także pamiątki po lekarzach i studentach. Obiekty prezentowane są na tle ikonografii, przedstawiającej konie pracujące na warszawskich ulicach, tj. obrazów olejnych, grafik i zdjęć.
Hippiatricus to dawny polski stopień naukowy, który uprawniał do leczenia koni i wykonywania na tych zwierzętach operacji. Nazwiska osób prowadzących powyższą działalność do 1854 r. figurowały w oficjalnym wykazie praktyk weterynaryjnych, obok lekarzy weterynarii, magistrów nauk weterynaryjnych i pomocników weterynaryjnych, uprawnionych do leczenia wszystkich zwierząt gospodarskich.
Projekt szkoły weterynaryjnej powstał w 1812 r., z myślą o leczeniu koni (Instytut Hippiatryczny). Jego autorem był dr Adam Rudnicki, wykładowca teorii weterynarii z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szkoła Weterynarii w Królestwie Polskim utworzona została w 1824 r. w Instytucie Agronomicznym w Marymoncie. Powstała w celu szkolenia hippiatryków dla wojska, a uczęszczali do niej głównie żołnierze i podoficerowie. Instytucja została zamknięta po powstaniu listopadowym.
Szkoła Weterynarzy rozpoczęła działalność w Warszawie w 1840 r. Przez lata reorganizowana, pod zmieniającą się nazwą, od 1889 r. jako Warszawski Instytut Weterynaryjny, działała do 1915 r. W okresie II RP, w 1918 r. na Uniwersytecie Warszawskim powstało Studium Weterynaryjne przy Wydziale Lekarskim, a w 1927 r. samodzielny Wydział Weterynaryjny. W klinikach szkolnych (największa przy ul. Grochowskiej) leczono zwierzęta gospodarskie, głównie konie.
Warsztaty tkania na krośnie żakardowym
Dla dorosłych
Stajnie Kubickiego Przeczytaj cały wpisGałgankowe koniki
Warsztaty rodzinnego szycia na maszynie dla dzieci w wieku 8-11 lat i opiekunów
Stajnie Kubickiego Przeczytaj cały wpisKonie w mitach i legendach świata
Warsztaty hipiczno-plastyczne dla dzieci w wieku 6-12 lat i opiekunów
Stajnie Kubickiego Przeczytaj cały wpis