Zapraszamy na koncert znakomitych młodych instrumentalistów, którzy są uczestnikami programu pomocy wybitnie zdolnym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Wystąpią: Marta Gębska, Kalina Nowaczek, Kacper Puczko, Zofia Sikora i Krzysztof Wierciński.
Koncert transmitowany będzie na stronie internetowej Muzeum Łazienki Królewskie. W programie są utwory takich kompozytorów, jak: Bach, Boccherini, Chopin, Ibert, Mozart, Rota, Telemann, Tournier i Zabel.
Marta Gębska - laureatka pierwszych nagród w konkursach skrzypcowych, w tym Konkursu dla Młodych Skrzypków w Lublinie, należy do grona najwybitniejszych skrzypaczek swojej generacji. Po udanym debiucie jako solistka z Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej, regularnie występuje na estradach polskich i zagranicznych, wykonując koncerty symfoniczne i recitale. Grała m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Hadze (Holandia) oraz w Kastell Goch (Niemcy). W swoim repertuarze ma utwory różnych gatunków - od baroku po muzykę współczesną, na czele z takimi utworami, jak I Koncert skrzypcowy fis-moll Wieniawskiego, Koncert skrzypcowy D-dur Czajkowskiego czy Koncert skrzypcowy D-dur Beethovena. W 2018 r. nakładem wytwórni fonograficznej DUX ukazała się jej debiutancka, solowa płyta - PER MUSICAM AD ASTRA. Oprócz gry na skrzypcach rysuje, maluje, śpiewa i pisze. Pod opieką Funduszu jest od 2013 r.
Kalina Nowaczek swoją przygodę z muzyką zaczęła w wieku niespełna 3 lat, kiedy dostała swoje pierwsze skrzypce. Na tego rodzaju instrumencie gra do dziś; w 2019 r. ukończyła z wynikiem celującym szkołę muzyczną I stopnia. Jednak to harfa pozwoliła jej w pełni rozwinąć skrzydła. Uczy się na niej grać od 6 lat; obecnie jest uczennicą II klasy szkoły muzycznej II stopnia w ZPOSM I i II st. nr 3 im. G. Bacewicz w Warszawie. Uczestniczyła w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, zdobywając liczne nagrody, m.in. I nagrodę w I i II Ogólnopolskim Konkursie Harfowym im. Karola Grolla (2017, 2019) oraz II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Belgradzie (2020). Swoją grę doskonaliła pod okiem prof. Adelheid Blovsky-Miller, Anny Sikorzak-Olek i Anny Piechury-Gabryś. Koncertuje solo, w zespołach kameralnych oraz z zespołem wielu harf Wiktorska Harp Open, prowadzonym przez Stowarzyszenie "Harfa Dzieciom". W 2020 r. została stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Dwukrotnie, w 2018 i 2020 r., uzyskała stypendium im. Jana Pawła II m.st. Warszawa. Pod opieka Funduszu jest od 2020 r.
Kacper Puczko - wybitny saksofonista młodego pokolenia, uczeń klasy maturalnej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie. Zdobył ok. 40 najwyższych nagród w prestiżowych konkursach muzycznych, m.in. w Paryżu, Lublanie, Ostrawie, Lübece oraz w Varaždinie. Koncertował w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, NOSPR w Katowicach, Filharmonii Zielonogórskiej, Sali Koncertowej ASP w Warszawie, Sali Koncertowej UMFC. Dawał również koncerty w Wiedniu, Lübece, Frankfurcie, Varaždinie, Maruševcu, Wilnie, Ostravie, Gap, Arosie oraz w Bad Homburgu. Od lat bierze udział w renomowanych kursach saksofonowych w całej Europie, m.in. w Szwajcarii, Finlandii, Niemczech, Chorwacji, Polsce i we Francji, doskonaląc swoje umiejętności u wybitnych profesorów, takich jak: Claude Delangle, Vincent David, Arno Bornkamp, Christan Wirth, Lars Mlekusch, Timothy McAllister, Simon Diricq, Jean-Denis Michat czy Asya Fateyeva. Realizuje się również jako kameralista; od 2019 r. tworzy duet razem z harfistką Marceliną Dąbek, jest także członkiem Warsaw Saxophone Orchestra. Jest stypendystą Programu "Młoda Polska" (2019), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2018, 2019), Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci (od 2016).
Zofia Sikora naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w 2010 r. w ZPSM nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Od początku swojej kariery muzycznej zdobywała liczne nagrody w konkursach krajowych i międzynarodowych. Koncertowała na Zamku Królewskim w Warszawie, Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich oraz w Pałacu w Otwocku Wielkim. Do jej osiągnięć należą m.in. Grand Prix na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych I i II st. (2015), I miejsce w X Jubileuszowym Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym "Młody Polski Wiolonczelista" (2018), II miejsce w XVIII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego (2018), II miejsce na The 12th Jan Vychytil International Cello Competition (2018), III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych (2019), III miejsce na Virtual Violoncello Competition (2020) oraz III miejsce na International Moscow Music Competition (2020). Swoje umiejętności doskonaliła u wybitnych profesorów, takich jak: Kazimierz Michalik, Tomasz Strahl, Mirna Lazić czy Piotr Hausenplas. Od 2015 r. jest stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Dwukrotnie otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Krzysztof Wierciński - uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, w klasie fortepianu Prof. Joanny Ławrynowicz- Just. Jest laureatem I Międzynarodowego V Ogólnopolskiego Pianistycznego Konkursu Chopinowskiego w Turznie (I miejsce, nagroda specjalna w postaci koncertu w Carnegie Hall, 2019), V Międzynarodowego Podkarpackiego Chopinowskiego Konkursu Pianistycznego w Rzeszowie (I miejsce, zaproszenie do udziału w Spotkaniach Muzycznych - Warsztatach Pianistycznych dla Laureatów Ogólnopolskich Konkursów i wyróżniających się uczniów szkół muzycznych II st. w Gdańsku, 2019), VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Maurycego Moszkowskiego "Per aspera ad astra" (III nagroda, 2019), XIX Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach, Zielonkach-Parceli, Warszawie (I nagroda w kategorii D, 2019), XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego "Chopinowskie Interpretacje Młodych", Konin-Żychlin (wyróżnienie, 2019). W lutym 2020 r. zdobył II nagrodę oraz dyplom za artyzm i natchnienie w XIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Narwie. Koncertował m.in. w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach, Filharmonii w Tallinnie w Estonii, Ambasadzie RP w Wiedniu, na Zamku Królewskim w Warszawie czy w Żelazowej Woli. Kształcił się u wybitnych profesorów, takich jak: Wojciech Świtała, Katarzyna Popowa-Zydroń, Janusz Olejniczak, Andrzej Jasiński, Viera Nosina, Daniel De Clerck, Aleksiej Orłowiecki, Anna Stempin-Jasnowska, Maria Serafin, Paweł Zawadzki czy Elżbieta Stefańska. Pod opieką Funduszu jest od 2020 r.
Krajowy Funduszu na rzecz Dzieci - stowarzyszenie społeczne, które wspiera w rozwoju uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, wyróżniających się wybitnymi uzdolnieniami poznawczymi, muzycznymi, baletowymi i plastycznymi.
Salony Muzyczne
Między Europą a Azją
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpisSalony Muzyczne
Między Szymanowskim i Pendereckim
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpisSalony Muzyczne
Maciej Smoląg
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpis