Zapraszamy na spotkania przyrodnicze, poświęcone biologii grzybów i bezpiecznemu grzybobraniu. Zajęcia są prowadzone są w oparciu o muzealne eksponaty - naturalnej wielkości modele grzybów.
Wstęp: 10 zł - osoba; bilety do nabycia w kasach w Stajniach Kubickiego i Podchorążówce. Dodatkowe informacje: RezerwacjeMLiJ@lazienki-krolewskie.pl lub (+48) 518 684 215. Prowadzenie: Teresa Czarowska.
Zajęcia towarzyszą wystawie czasowej "Co wiemy o grzybach?", która od 3 września do 1 grudnia 2024 r. będzie prezentowana w sali "Las" w Koszarach Kantonistów.
TERMINY I TEMATY SPOTKAŃ
21 września 2024 r., godz. 12.30-13.30
"Trujący czy jadalny? Uczymy się rozpoznawać, zbierać, transportować, przechowywać i przyrządzać grzyby"
Spotkanie dla osób dorosłych i młodzieży (14+)
Dowiemy się, jak czerpać korzyści z zebranych grzybów, nie narażając się na ryzyko zatrucia pokarmowego. Poznamy gatunki jadalne, niejadalne, a także chronione. Będziemy mogli porównać wygląd, często mylonych z powodu podobieństwa, gatunków grzybów trujących i jadalnych.
28 września 2024 r., godz. 12.30-13.30
"Co to za grzyb?"
Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 6-12 lat
Nauczymy się rozpoznawać wybrane gatunki, m.in. borowiki, maślaki, kurki i muchomory. Poznamy budowę grzybów, ich podział na jadalne i trujące, a także znaczenie dla ekosystemu. Usłyszymy o gatunkach chronionych, których nie wolno zbierać. Na zakończenie zajęć rozwiążemy zagadki o grzybach i pokolorujemy rysunki przedstawiające te organizmy.
5 października 2024 r., godz. 12.30-13.30
"Zapraszamy do królestwa grzybów"
Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 6-12 lat
Dowiemy się, czym jest królestwo, które tworzą grzyby. Poznamy gatunki jadalne, niejadalne i trujące. Będziemy wiedzieli, które występujące w Polsce grzyby znajdują się pod ochroną i nauczymy się zasad obowiązujących podczas grzybobrania. Usłyszymy ponadto, jak zbudowane są grzyby, a także gdzie i jak ich niezwykłe właściwości są wykorzystywane przez człowieka. Na zakończenie zajęć rozwiążemy zagadki o grzybach i pokolorujemy rysunki przedstawiające te organizmy.
12 października 2024 r., godz. 12.30-13.30
"Czy warto jeść grzyby?"
Spotkanie dla osób dorosłych i młodzieży 14+
Dowiemy się, jakie wartości odżywcze zawierają potrawy z grzybów, i czy warto je spożywać. Posłuchamy o tym, jak przyrządzać grzyby, by nie narazić się na ryzyko zatrucia pokarmowego. Poznamy gatunki jadalne, niejadalne, a także chronione. Obejrzymy modele grzybów trujących i jadalnych, często mylonych z powodu podobieństwa.
Grupy zorganizowane: przedszkolne, szkolne, wycieczkowe oraz seniorów zapraszamy na zajęcia edukacyjne poświęcone grzybom. Ich opisy znajdują się w informacjach dla poszczególnych grup wiekowych, zamieszczonych pod poniższym linkiem.
ZAJĘCIA EDUKACYJNE DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH
Teresa Czarowska - z wykształcenia i zamiłowania nauczyciel przyrodnik. Absolwentka Wydziału Nauki o Zwierzętach SGGW, podyplomowych studiów w Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym UW oraz studium pedagogicznego dla absolwentów szkół wyższych. Od lat uczy mądrej miłości do przyrody dzieci i młodzież nie tylko w szkole, lecz także w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, gdzie jest cenionym i lubianym edukatorem.
Warsztaty haftu - mereżka
Dla dorosłych
Stajnie Kubickiego Przeczytaj cały wpisWarsztaty tkania na krośnie żakardowym
Dla dorosłych
Stajnie Kubickiego Przeczytaj cały wpisOprowadzania edukatorskie po wystawie "Miasto zwierząt"
Koszary Kantonistów Przeczytaj cały wpis