

Zapraszamy na spotkanie z cyklu "Nasi Wielcy", poświęcone wspomnieniu życia i twórczości Janusza Bogdanowskiego, wybitnego architekta krajobrazu, znawcy konserwatorstwa i architektury oraz sztuki ogrodowej i fortyfikacyjnej, w 21. rocznicę jego śmierci i 95. rocznicę urodzin.
Janusz Bogdanowski (1929-2003) był architektem, urbanistą, nauczycielem akademickim, znawcą i popularyzatorem zabytków budownictwa obronnego i sztuki ogrodowej. W 1964 r. doktoryzował się pod kierunkiem prof. Gerarda Ciołka, w 1967 r. uzyskał habilitację, w 1978 r. został profesorem nadzwyczajnym, a w 1992 r. - zwyczajnym. W latach 50. aktywnie współpracował z prof. Zygmuntem Novákiem nad koncepcją utworzenia jurajskich parków krajobrazowych, jedną z najnowocześniejszych idei ochrony krajobrazu w Europie. W 1963 r. stworzył własną metodę jednostek architektoniczno-krajobrazowych JARK-WAK. W 1977 r. doprowadził do powstania na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej Zakładu Architektury Krajobrazu, przekształconego w Instytut Architektury Krajobrazu, którego był założycielem i dyrektorem (1992-1995). W latach 1995-98 został mu powierzony V Program Krajowy "Ochrona i konserwacja zabytkowego krajobrazu kulturowego Polski". Prócz blisko tysiąca publikacji naukowych miał na koncie kilkadziesiąt projektów z zakresu urbanistyki, konserwacji i zieleni, w tym prace indywidualne i zespołowe, m.in. system zieleni Krakowa w oparciu o dawne fortyfikacje, Planty Krakowskie, otoczenie stopnia wodnego pod Tyńcem, seminarium franciszkańskie w Kalwarii Zebrzydowskiej. Stale współpracował ze służbami konserwatorskimi. Od wczesnych lat 90. intensywnie angażował się w prace centralnych władz konserwatorskich w Polsce, przyjmując m.in. funkcję przewodniczącego Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Sztuki. Był również przewodniczącym Komisji Urbanistyki i Architektury Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, ponad 30 lat redaktorem "Tek KUiA", członkiem Państwowej Rady Ochrony Środowiska i Wojewódzkiej Małopolskiej Rady Ochrony Środowiska, wielokrotnym przewodniczącym Wojewódzkiej Komisji Ochrony Przyrody w Krakowie, członkiem rad naukowych parków narodowych, członkiem Rady Naukowej "Europa Nostra" oraz Komitetu Ekologii Krajobrazu Światowej Unii Ochrony Przyrody IUCN. Za swoją działalność został nagrodzony najwyższymi odznaczeniami państwowymi i resortowymi.
Życie i zawodową działalność Janusza Bogdanowskiego przybliżą prof. dr hab. inż. arch. Zbigniew Myczkowski oraz mgr Roman Marcinek.
Cykl "Nasi Wielcy", prezentujący osiągnięcia architektów krajobrazu, ogrodników i planistów, zasłużonych dla polskiej sztuki ogrodniczej, odbywa się w ramach projektu "Świat ogrodów Longina Majdeckiego". Organizatorzy: Muzeum Łazienki Królewskie, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków.
Piknik Europejski
Parady, pokazy, warsztaty, bezpłatne zwiedzanie, występ kwintetu tanecznego
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisDzień Flagi
Bezpłatne zwiedzanie, oprowadzania, koncerty, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisŚwięto Konstytucji
Opowieści edukatorskie, spotkanie z historią, spacer, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpis