

Zapraszamy na spotkanie z cyklu "Nasi Wielcy", poświęcone wspomnieniu życia i twórczości Aliny Scholtz, pionierki polskiej architektury krajobrazu, projektantki warszawskiej zieleni.
Alina Scholtz (1908-1996) należała do pierwszego rocznika, który studiował w zorganizowanym przez Franciszka Krzywdę-Polkowskiego w roku akademickim 1930/1931 Zakładzie Architektury Krajobrazu i Parkoznawstwa przy Wydziale Ogrodniczym warszawskiej SGGW. Była zarazem - jako członkini założycielka Międzynarodowej Federacji Architektów Krajobrazu (IFLA) oraz organizatorka Sekcji Architektury Krajobrazu przy Stowarzyszeniu Architektów Polskich (SARP) - jedyną kobietą wymienianą w panteonie "ojców założycieli" polskiej i światowej architektury krajobrazu. Zasłynęła przede wszystkim jako projektantka zieleni Warszawy: twórczyni modernistycznych ogrodów prywatnych oraz istniejących do dziś założeń parkowych i pomnikowych, takich jak tor wyścigów konnych na Służewcu, Cmentarz Powstańców Warszawy czy Centralny Park Kultury (dziś: Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego). Jako uczennica i "prawa ręka" prof. Franciszka Krzywdy-Polkowskiego była współrealizatorką, a następnie opiekunką (w czasie okupacji hitlerowskiej) parku w miejscu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.
Po wojnie - jako kierowniczka Pracowni Zieleni w Biurze Odbudowy Stolicy (1945-1949) i Biurze Urbanistycznym Warszawy (1949-1958) - stanęła na czele odbudowy stołecznej zieleni. Razem ze słynnym botanikiem Romanem Kobendzą inwentaryzowała skalę zniszczeń, które dotknęły warszawską przyrodę, oraz tworzyła nowe założenia (otoczenie trasy W-Z, odbudowa Ogrodu Saskiego). Dużą wagę przykładała do projektów ogrodów jordanowskich, co przełożyło się na późniejsze realizacje zieleni osiedlowej, w tym place zabaw dla dzieci. Wiele z jej projektów realizował Wydział Ogrodniczy Zarządu Miejskiego przy współudziale mieszkańców Warszawy, którzy brali udział w społecznych akcjach nasadzeń.
W czasach odwilży Alina Scholtz projektowała zieleń wokół ambasad PRL w Pekinie i Pjongjangu (Phenianie) oraz ChRL w Warszawie, a także wokół hotelu Urzędu Rady Ministrów przy ul. Klonowej w Warszawie. Od 1958 roku połączyła siły ze słynną architektką i niezrzeszoną polityczką, Haliną Skibniewską. Wspólnie startowały w konkursach architektonicznych na projekty osiedli Sady Żoliborskie (1960) i Szwoleżerów (1965); Alina Scholtz projektowała też zieleń na osiedlu Sadyba. Stylistyka jej projektów wpisywała się w charakterystyczne cechy modernizmu, który w architekturze krajobrazu wyrażał się w postaci integracji elementów naturalnych oraz małej architektury - tarasów i murów oporowych, zbiorników wodnych uwzględniających hydrobotanikę, altan i pergoli. Zależało jej na maksymalnej ochronie istniejącego drzewostanu, umiejętnym wykorzystaniu zastanego ukształtowania terenu i wody, stosowaniu gatunków lokalnych (pospolitych) i egzotycznych soliterów, drzew owocowych i roślin miododajnych, a także kompozycjach opartych na motywie okręgu czy celowo nawiązujących do motywów historycznych. Wszystkie te elementy miały służyć rekreacji i regeneracji człowieka w coraz bardziej zurbanizowanym świecie.
Cykl "Nasi Wielcy", prezentujący osiągnięcia architektów krajobrazu, ogrodników i planistów, zasłużonych dla polskiej sztuki ogrodniczej, odbywa się w ramach projektu "Świat ogrodów Longina Majdeckiego". Organizatorzy: Muzeum Łazienki Królewskie, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków.
Piknik Europejski
Parady, pokazy, warsztaty, bezpłatne zwiedzanie, występ kwintetu tanecznego
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisDzień Flagi
Bezpłatne zwiedzanie, oprowadzania, koncerty, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisŚwięto Konstytucji
Opowieści edukatorskie, spotkanie z historią, spacer, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpis