Zapraszamy na spotkanie z cyklu "Nasi Wielcy", poświęcone wspomnieniu życia i twórczości Stefana Celichowskiego, wybitnego planisty ogrodów początku XX wieku, w 150. rocznicę jego urodzin.
O życiu i twórczości Stefana Celichowskiego (1874-1961) opowie dr inż. Anna Majdecka-Strzeżek.
Największa aktywność zawodowa Stefana Celichowskiego trwała do 1939 r. Jego bogaty dorobek jako planisty liczy ok. 204 projekty. Głównie są to ogrody prywatne, dworskie i willowe; jedynie kilka procent to obiekty publiczne, jak np. ogrody szpitalne, szkolne czy zdrojowe. Znakomita większość realizacji znajduje się na terenie województw: mazowieckiego i łódzkiego. Wśród licznych obiektów należy wymienić należy Podębie, Karsy, Hrehorowicze, Kamion, Peczarę, Pepłowo i Ugoszcz.
S. Celichowski zajmował się również pomologią i szkółkarstwem. Zakładał sady, pisał książki i artykuły z zakresu sadownictwa. Pracował też jako inspektor sadownictwa (1931-36) przy Komisji Pomologicznej; badał m.in. szkody w sadach spowodowane ostrymi zimami i odporność wybranych gatunków drzew owocowych na mróz. Jego zainteresowanie szkółkarstwem pozwoliło mu objąć stanowisko kierownika działu szkółek w Podzamczu, a następnie w Długoszyjach na Wołyniu i w Lemszczyźnie-Szczekarkowie. Założył też własne szkółki w swoim majątku w Podębiu. Uczestniczył w licznych wystawach ogrodniczych, zdobywając nagrody i odznaczenia za wystawiane drzewka. Prowadził jednocześnie działalność dydaktyczną. W 1915 r. został profesorem pomologii i warzywnictwa w Wyższej Szkole Ogrodniczej, a następnie na Wydziale Ogrodniczym SGGW w Warszawie. Pełnił również funkcję kierownika Ogrodu Pomologicznego w Warszawie.
Cykl "Nasi Wielcy", prezentujący osiągnięcia architektów krajobrazu, ogrodników i planistów, zasłużonych dla polskiej sztuki ogrodniczej, odbywa się w ramach projektu "Świat ogrodów Longina Majdeckiego". Organizatorzy: Muzeum Łazienki Królewskie, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków.
Święto Niepodległości
Koncert, śpiewanie hymnu, pokaz kawaleryjski, spacery, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisOtwarte spotkania z rekonstruktorami z Towarzystwa Stanisławowskiego
Dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Stara Oranżeria, Pałac Myślewicki Przeczytaj cały wpisSpacery szlakiem powstania listopadowego
Dla dorosłych i młodzieży (14+)
Ogrody Przeczytaj cały wpis