

Zapraszamy na spotkanie z cyklu "Nasi Wielcy", poświęcone wspomnieniu życia i twórczości Władysława Niemirskiego, architekta, architekta krajobrazu, wykładowcy akademickiego i malarza, w 110. rocznicę jego urodzin.
O życiu i twórczości Władysława Niemirskiego opowie dr hab. inż. arch. kraj. Marek Szumański, emerytowany profesor nadzwyczajny SGGW. Wydarzenie uświetni recital fortepianowy, którego można będzie posłuchać przed i po prelekcji.
Władysław Niemirski urodził się 19 czerwca 1914 r. w Wiśle (powiat cieszyński), zmarł 15 lipca 2001 r. w Warszawie. W 1933 r. ukończył Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze w Cieszynie i rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, które przerwał wybuch II wojny światowej. W czasie studiów zaczął pracować u prof. Franciszka Krzywdy-Polkowskiego, z którym w 1938 r. opracował projekt zieleni dla miasta Wisły. W tym samym roku otrzymał wyróżnienie w konkursie na projekt domów robotniczych na Śląsku. Od 1942 r. do końca wojny pracował jako ogrodnik przy budowie parku w Żelazowej Woli. W 1947 r. wznowił studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1948 r. uzyskał dyplom architekta na podstawie pracy magisterskiej, której tematem był projekt Instytutu Kształtowania Terenów Zieleni na Górnym Ujazdowie. Promotorem był prof. F. Krzywda-Polkowski. Jego doświadczenia ze współpracy z profesorem zaowocowały przedsięwzięciami związanymi z kreowaniem otwartych przestrzeni oraz obiektów architektury krajobrazu. W okresie powojennym Władysław Niemirski zaprojektował Śląski Park Kultury w Chorzowie, który stał się jedną z największych i najważniejszych realizacji, trwającą aż 18 lat (teren miał ok. 600 ha i obejmował rejon pogórniczy). W ciągu swojego długiego życia zawodowego wykonał w sumie dziesiątki projektów z zakresu architektury krajobrazu. Wiele z nich zostało nagrodzonych; wśród nich m.in.: projekt urbanistyczny Targów Poznańskich (1947, współautor F. Krzywda-Polkowski), projekt monumentu ku czci pomordowanych w Treblince (1948, współautor A. Zielonka), projekt Ogrodu Botanicznego w Łodzi (1949, współautor A. Zielonka), projekt zagospodarowania Centralnego Ogrodu Botanicznego w Warszawie (1963, współautorzy A. Bartosiewicz, E. Bartman).
Władysław Niemirski był organizatorem nauczania architektury krajobrazu, twórczym projektantem i niekwestionowanym autorytetem w polskiej architekturze krajobrazu. Wykształcił wielu projektantów krajobrazu i nauczycieli zawodu architekta krajobrazu. W 1955 r. został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 1961 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 1984 r. Medalem 40-lecia PRL. W uznaniu osiągnięć dydaktycznych w 1979 r. otrzymał Medal Edukacji Narodowej. W 1983 r. przyznano mu Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla SGGW. Po przejściu na emeryturę poświęcił się malarstwu. W okresie 1984-1994 stworzył kilkaset rysunków, akwarel, gwaszy i obrazów olejnych. Dominującymi tematami obrazów były pejzaże i portrety drzew.
Cykl "Nasi Wielcy", prezentujący osiągnięcia architektów krajobrazu, ogrodników i planistów, zasłużonych dla polskiej sztuki ogrodniczej, odbywa się w ramach projektu "Świat ogrodów Longina Majdeckiego". Organizatorzy: Muzeum Łazienki Królewskie, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków.
Piknik Europejski
Parady, pokazy, warsztaty, bezpłatne zwiedzanie, występ kwintetu tanecznego
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisDzień Flagi
Bezpłatne zwiedzanie, oprowadzania, koncerty, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisŚwięto Konstytucji
Opowieści edukatorskie, spotkanie z historią, spacer, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpis