

Zapraszamy na spotkanie z cyklu "Nasi Wielcy", poświęcone wspomnieniu życia i twórczości Zygmunta Hellwiga, wybitnego polskiego ogrodnika i architekta krajobrazu, w 125. rocznicę jego urodzin.
Zygmunt Hellwig (1899-1958) był jednym z najważniejszych polskich architektów krajobrazu i najbardziej cenionych reprezentantów dojrzałego modernizmu w sztuce ogrodowej, twórcą licznych parków i ogrodów, zasłużonym szczególnie dla Warszawy, wybitnym znawcą roślin i mistrzem kompozycji roślinnych.
Studiował w Wyższej Szkole Ogrodniczej przy Wolnej Wszechnicy Polskiej w Warszawie, praktykował w ogrodach botanicznych w Paryżu i londyńskim Kew, naukę zawodu rozwijał w Szkole Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Harvarda w Cambridge, Mass. W 1936 r. współorganizował Stowarzyszenie Architektów Ogrodów RP (SAO RP). W ramach Naczelnej Organizacji Technicznej od 1948 r. organizował Sekcję Terenów Zielonych. Zasłynął również jako wybitny znawca roślin. Był propagatorem stosowania na szeroką skalę bylin - w ogrodach i parkach, w krajobrazie otwartym i zurbanizowanym. W okresie międzywojennym prowadził własne szkółki, znane szeroko w Polsce i za granicą.
Ważnym miejscem jego działalności zawodowej była Warszawa. W latach 30. XX w. pracował w strukturach miejskich, projektując i realizując parki publiczne, które istnieją do dziś. W okresie okupacji mocno angażował się w działalność społeczną i konspiracyjną - organizował tymczasowe ogródki działkowe jako pomoc dla mieszkańców Warszawy; prowadził tajny zespół projektowy, który pracował nad przyszłymi stołecznymi parkami; prowadził tajne nauczanie w Liceum im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Od 1945 r. aktywnie uczestniczył w odbudowie stolicy, m.in. organizował pierwszą w kraju Pracownię Terenów Zielonych w Centralnym Biurze Projektów Architektonicznych i Budowlanych w Warszawie.
W latach 50. XX w. pracował w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (Katedra Urządzania Terenów Zieleni na Wydziale Ogrodniczym), gdzie uczył studentów - adeptów architektury krajobrazu (wykłady z zakresu kompozycji roślinnych i historii sztuki ogrodowej). Prowadził również szeroką działalność publicystyczną. Od lat 20. XX w. zamieszczał artykuły w dwutygodniku "Ogrodnik" oraz w miesięczniku "Przegląd Ogrodniczy", którego był współredaktorem (w latach 1931-39 oraz po jego wznowieniu w 1949 r. aż do likwidacji w 1958 r.). Był jednym z inicjatorów czasopisma "Ogród, Park, Krajobraz"; autorem ponad 100 artykułów i notek z zakresu uprawy roślin ozdobnych oraz działalności SAO RP, a także sprawozdań ze zjazdów i kongresów, na które współtworzył referaty zbiorowe (np. Międzynarodowe Kongresy Architektów w Essen, Wiedniu, Zurychu, Waszyngtonie). Był autorem cennych monografii, z których najważniejsze to: "Ogród w Bożeninie - Listy o kwiatach", "Byliny w parku i ogrodzie", "Kwietniki". Współtworzył "Urządzanie terenów zielonych" i "Drzewoznawstwo" - przez lata kluczowe polskie podręczniki z zakresu architektury krajobrazu i dendrologii. Zaprojektował m.in. Park im. Jana Matejki w Łodzi, Park Zdrowia w Ciechocinku, Ogród Botaniczny w Łodzi, ogród przy kościele w Podkowie Leśnej, Alpinarium Ogrodu Botanicznego w Poznaniu, a także takie obiekty warszawskie, jak Park Gen. Józefa Sowińskiego, Zieleniec Wielkopolski, Park Gen. Gustawa Orlicz-Dreszera, Park 13 września 1944 (obecnie im. płk. Jana Szypowskiego "Leśnika"), Park Hanki Sawickiej (obecnie im. Obwodu Praga AK). Za swoją twórczość i długoletnią pracę zawodową został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi.
Życie i zawodową działalność Zygmunta Hellwiga przybliży dr inż. Beata Fortuna-Antoszkiewicz.
Cykl "Nasi Wielcy", prezentujący osiągnięcia architektów krajobrazu, ogrodników i planistów, zasłużonych dla polskiej sztuki ogrodniczej, odbywa się w ramach projektu "Świat ogrodów Longina Majdeckiego". Organizatorzy: Muzeum Łazienki Królewskie, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków.
Dr inż. Beata Fortuna-Antoszkiewicz - absolwentka Oddziału Architektury Krajobrazu na Wydziale Ogrodniczym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (1992) oraz Podyplomowych Studiów Ochrony i Konserwacji Zabytkowych Założeń Ogrodowych SGGW (1997); obie prace dyplomowe wykonane pod kierunkiem prof. dr. hab. Longina Majdeckiego. Doktorat uzyskała na SGGW (2002). Od 1994 r. zatrudniona na macierzystej uczelni; najpierw jako asystent w Katedrze Urządzania i Pielęgnowania Krajobrazu OAK, następnie adiunkt w Katedrze Architektury Krajobrazu. Zawodowo i naukowo związana z problematyką konserwacji, pielęgnacji i ochrony zabytkowych parków, ogrodów oraz układów towarzyszącym drogom (aleje, drzewa przyuliczne). Powiązane zainteresowania badawcze: historyczna zieleń Warszawy, forma i funkcja zadrzewień w krajobrazie, roślinność w kompozycji przestrzennej o różnej skali (urbanistycznej, krajobrazowej, obiektowej). Autorka publikacji w tym zakresie, a także ekspertyz, opracowań studialnych i projektowych. Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich (Oddział Warszawski, Sekcja Architektury Krajobrazu) oraz Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego (członek zarządu Oddziału Warszawskiego).
Piknik Europejski
Parady, pokazy, warsztaty, bezpłatne zwiedzanie, występ kwintetu tanecznego
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisDzień Flagi
Bezpłatne zwiedzanie, oprowadzania, koncerty, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisŚwięto Konstytucji
Opowieści edukatorskie, spotkanie z historią, spacer, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpis