

Zapraszamy na cykl warsztatów "Od gejszy do feministki", towarzyszących wystawie japońskich drzeworytów "ONNA. Piękno, siła, ekstaza". Uczestnicy spotkań posłuchają opowieści o kobietach, które odrzucały zasady obowiązujące w kulturze Japonii.
Mowa będzie o matkach, gejszach, wojowniczkach, kurtyznanach i kobietach-zjawach, które poszerzały pole swej społecznej aktywności. Uczestnicy warsztatów porozmawiają również o słynnych artystkach, kobietach zaangażowanych w działalność polityczną oraz o współczesnych feministkach w Japonii. Przedmiotem dyskusji będą nie tylko dzieła dawnych mistrzów, ale również realizacje współczesnych japońskich artystów i artystek.
Na warsztaty obowiązują bilety wstępu w cenie 5 zł (jedno spotkanie) i zapisy: edukacja@lazienki-krolewskie.pl lub 22 50 60 183.
Tematy i terminy warsztatów:
"Motyw kobiety w ukiyo-e. Matka, wojowniczka, zjawa"
22 maja, godz. 18.00
17 lipca, godz. 18.00
Prowadzące: Katarzyna Szkiłądź, Zofia Sadowska
"Nieoczywiste - wzorce kobiecości w Japonii okresu Edo"
5 czerwca, godz. 18.00
7 sierpnia, godz. 18.00
Prowadzące: Anna Chojnacka, Daria Zając
WYSTAWA "ONNA. PIĘKNO, SIŁA, EKSTAZA"
Anna Chojnacka - studentka japonistyki na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Współorganizatorka spotkania "Wizerunki japońskiej kobiety - od gejszy do feministki" w Muzeum Azji i Pacyfiku, na którym wygłosiła prelekcję pt. "Miejsce kobiety we współczesnym społeczeństwie japońskim". W wolnym czasie praktykuje japońską sztukę kaligrafii.
Zofia Sadowska - studentka drugiego roku japonistyki na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Współorganizatorka spotkania "Wizerunki japońskiej kobiety - od gejszy do feministki" w Muzeum Azji i Pacyfiku, na którym wygłosiła prelekcję pt. "Historia i kultura Yoshiwary". W przyszłości zamierza zajmować się tematyką kobiet na japońskim tronie oraz zwierząt w kulturze japońskiej. Interesuje się zoologią oraz podróżami.
Katarzyna Szkiłądź - studentka japonistyki na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Współorganizatorka spotkania "Wizerunki japońskiej kobiety - od gejszy do feministki" w Muzeum Azji i Pacyfiku, na którym wygłosiła prelekcję pt. "Japońskie kobiety wobec wojny i konfliktu - onna-bugeisha w historii Japonii". W przyszłości zamierza zajmować się badaniem losów wyjątkowych Japonek, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkiego rodzaju wojowniczek. Entuzjastka podróży, multimediów fantasy i kotów.
Daria Zając - studentka japonistyki na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Swoją przyszłość wiąże z badaniami prowadzonymi w dziedzinie antropologii jedzenia w Japonii. Współorganizatorka spotkania "Wizerunki japońskiej kobiety - od gejszy do feministki" w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Pasjonuje się muzyką, od kilku lat gra na gitarze basowej.
ONNA. Piękno, siła, ekstaza
Wizerunki japońskiej kobiety utrwalone na drzeworytach przez najwybitniejszych mistrzów epoki Edo oglądać można od 16 maja do 15 sierpnia 2018 r. na wystawie w Łazienkach Królewskich. Dzieła pochodzą z Muzeum Narodowego w Krakowie i są jednymi z najcenniejszych japońskich grafik w polskiej kolekcji.
Nō - japoński teatr klasyczny
Jeden z trzech (obok bunraku i kabuki) rodzajów japońskiego teatru klasycznego."Teatr nō - klasyka i nowoczesność"
Zapraszamy na wyjątkowe widowisko japońskiego teatru nō z udziałem profesjonalnych artystów z Japonii. Spektakl, będący poetycko-muzycznym wydarzeniem, wprowadzi widzów w świat gestu, tańca i maski, charakterystyczny dla sztuki nō.
Pokaz walk samurajów Kenjutsu
Zapraszamy na pokaz walk samurajów Kenjutsu w wykonaniu Tenshin Shoden Katori Shinto Ryu (Natchnionej Szkoły Sztuki Walki z Katori). Prezentacja połączona będzie z koncertem Masato Yakoe, który zagra na shamisen.
Kintsugi
Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak odtworzyć stłuczoną porcelanę, podnosząc przy tym jej wartość, przyjdź na pokazy kintsugi, japońskiej techniki naprawy ceramiki. Odbędą się one 14 lipca i 11 sierpnia 2018 r. o godz. 12.00.
O-powiadaj! Japonia w pięciu opowieściach
Zapraszamy do interaktywnej Strefy Edukacji w Starej Kordegardzie na spotkanie z baśniami i legendami Kraju Kwitnącej Wiśni. Dzięki pięciu magicznym opowieściom dzieci przeżyją moc przygód.