

Zapraszamy na koncert "Sibelius i muzyczna Europa", poświęcony twórczości Jeana Sibeliusa, ukazanej na tle muzyki europejskiej. Wystąpi Matti Asikainen, fiński pianista, kompozytor i muzykolog - solo oraz w duecie z polską pianistką, Ewą Guz-Seroką.
Organizatorami wydarzenia są: Muzeum Łazienki Królewskie i Ambasada Finlandii.
PROGRAM KONCERTU
1. W. A. Mozart - Sonata D-dur KV 381
Allegro - Andante - Allegro molto
2. F. Schubert - Marsz wojskowy D-dur op. 51 nr 1
3. F. Chopin - Polonezy młodzieńcze
g-moll i B-dur op. posth
4. A. Dvorak - Tańce słowiańskie
e-moll op. 72 nr 2
C-dur op. 46 nr 1
5. G. Faure - Dolly Suite op. 56
Bercause
Le pas Espagnol
6. J. Sibelius - Kołysanka op. 24 nr 10
Świerk op. 75 nr 5
Romans Des-dur op. 24 nr 9
7. M. Asikainen - Valse en forme de guirlande (2000)
8. F. Busoni - Finnländische Volksweisen op. 27
9. E. Grieg - Taniec norweski op. 35 nr 2
Wesele w Troldhaugen op. 65 nr 6
Matti Asikainen - jako pianista otrzymał dyplom Akademii Muzycznej im. J. Sibeliusa w Helsinkach oraz Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. Ukończył również studia muzykologiczne na Uniwersytecie w Jyväskylä oraz studia polonistyczne na Uniwersytecie w Helsinkach. Zadebiutował w 1974 r. recitalem w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. J. Sibeliusa. Jako pianista i kameralista występował w Polsce, Niemczech, Grecji, Rosji, na Litwie i we Włoszech, a także z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku i Filharmonii Koszalińskiej. Jest laureatem Hannikainen National Piano Competition (III nagroda, 1975) oraz Wiener Musikseminar International Piano Competition (II nagroda, 1985), a także stypendystą m.in. funduszu Pro Musica (1990). Był dyrektorem artystycznym festiwalu Jagiellońskie Lato Sztuki w Finlandii w ramach obchodów Chopinowskiego Roku Jubileuszowego. W 2002 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP za działalność na rzecz promocji Polski i kultury polskiej w Finlandii. Prowadzi klasę fortepianu jako wykładowca Instytutu Muzyki, Sztuki i Badań nad Kulturą Uniwersytetu w Jyväskylä w Finlandii.
Ewa Guz-Seroka - ukończyła studia pianistyczne w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem prof. Barbary Muszyńskiej (fortepian) oraz prof. Krystyny Borucińskiej (kameralistyka fortepianowa). Kształciła się ponadto u Bernarda Ringeissena na kursach muzycznych w Weimarze. Koncertowała jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą, m.in. w Finlandii, Niemczech, Anglii, Hiszpanii, we Włoszech, na Węgrzech i Łotwie. Wraz z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina pod dyrekcją Macieja Niesiołowskiego nagrała dla Telewizji Polskiej "Fantazję Polską na tematy własne" op. 19 Ignacego Jana Paderewskiego. Uczestniczyła też w wykonaniu wszystkich dzieł fortepianowych wybitnego kompozytora w 125. rocznicę jego urodzin. Współpracowała z Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej oraz Krajowym Biurem Koncertowym jako solistka i kameralistka. Dokonała nagrań muzyki polskiej dla Polskiego Radia z Eugenią Rezler-Rozlach. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie, Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Krynicy, Międzynarodowego Konkursu Fortepianowego im. Janiny Garści w Stalowej Woli oraz Międzyuczelnianego Konkursu Pieśni Polskiej im. Edmunda Kossowskiego w Warszawie. Pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Katedrze Kameralistyki Fortepianowej na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Tytuł doktora sztuki w dyscyplinie muzycznej - instrumentalistyka otrzymała, broniąc pracy "Fortepian w twórczości Pawła Łukaszewskiego”. Jest ponadto trenerem fortepianu i egzaminatorem Europejskiego Stowarzyszenia Suzuki z siedzibą w Londynie. Za całokształt działalności została uhonorowana dyplomem ministra kultury i sztuki oraz nagrodą rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.
Młodzi wirtuozi w Łazienkach
Koncert stypendystów Funduszu ZDOLNI
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpis