Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszamy do oglądania wystawy poświęconej gen. dyw. Bolesławowi Wieniawie-Długoszowskiemu, doktorowi medycyny, najsłynniejszemu polskiemu kawalerzyście, prozaikowi, poecie, dziennikarzowi, scenarzyście, tłumaczowi, malarzowi i mecenasowi sztuki.
Bolesław Wieniawa-Długoszowski (ur. 22 lipca 1881 r., zm. 1 lipca 1942 r.) to postać niezwykła - mason, bon vivant i arbiter elegantiarum w międzywojennej Warszawie. Ze stolicą związany był przez cały okres II Rzeczypospolitej (mieszkał m.in. w Pałacu Myślewickim w Łazienkach Królewskich). Pełnił funkcje dowódcy 1. pułku szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, osobistego adiutanta Naczelnika Państwa marszałka Józefa Piłsudskiego i ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej we Włoszech. W czasie II wojny światowej wyznaczony został przez prezydenta Ignacego Mościckiego na jego następcę, był posłem nadzwyczajnym i ministrem pełnomocnym przy rządach Republik Kuby, San Domingo i Haiti z siedzibą w Hawanie. 1 lipca 1942 r., w przeddzień odlotu na ostatnią z placówek, zginął tragicznie w Nowym Jorku.
Wystawa w Pałacu Myślewickim, obejmująca 32 bogato ilustrowane plansze, przybliża życie Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. Jej organizatorzy postawili sobie za cel m.in. obalenie mitów związanych z tą nietuzinkową postacią i umożliwienie zwiedzającym dokonania samodzielnej oceny roli, jaką generał odegrał w najnowszej historii Polski.
Wystawie towarzyszą liczne eksponaty związane z polską kawalerią (szable, lance, siodła, elementy umundurowania itp.), pochodzące ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz Muzeum 7. Pułku Ułanów Lubelskich w Mińsku Mazowieckim. Prezentowany jest również eksponat niezwykły - buzdygan pamiątkowy gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, ofiarowany mu 14 maja 1938 r., przed wyjazdem na placówkę dyplomatyczną w Rzymie, przez korpus oficerski 2. Dywizji Kawalerii.
Wystawę oglądać można będzie od 21 do 30 września w godz. 10.00-18.00. Organizatorem ekspozycji jest Główna Biblioteka Lekarska im. Stanisława Konopki, we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie, Urzędem Miasta Bobowa oraz Wojskowym Biurem Historycznym im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego.
Miasto zwierząt
Koszary Kantonistów Przeczytaj cały wpis