

Osoby powyżej 60. roku życia zapraszamy do udziału w akcji "Weekend seniora z kulturą", podczas której można będzie wziąć udział w bezpłatnych zajęciach edukacyjnych oraz za złotówkę zwiedzić Łazienki Królewskie.
Akcja "Weekend seniora z kulturą" odbędzie się 1 i 2 października 2022 r. W tych dniach seniorzy za symboliczną złotówkę zwiedzą Pałac na Wyspie (w tym wystawę czasową "Istota impresjonizmu. Rzeźby Rodina w Łazienkach Królewskich"), Starą Oranżerię, Biały Dom, Wodozbiór, Podchorążówkę (wystawy czasowe "Arcydzieła dla króla? Rubens, Van Dyck, Teniers II ze zbiorów Dulwich Picture Gallery" oraz "Nie nosiłem broni. Miałem plecak i sztalugę"), a także Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (Stajnie Kubickiego i Koszary Kantonistów). Obiekty otwarte będą 1 października w godz. 10.00-18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.30), zaś 2 października w godz. 10.00-16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.30).
Bilety nabyć można w muzealnych kasach w Podchorążówce, Starej Oranżerii oraz w Stajniach Kubickiego. Należy okazać dowód tożsamości potwierdzający wiek 60+.
W czasie akcji "Weekend seniora z kulturą" zapraszamy również na zajęcia edukacyjne, przygotowane przez Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa - Oddział MŁK.
Zajęcia edukacyjne w Muzeum Łazienki Królewskie
"Królewski zwierzyniec - wiewiórki"
1 października, godz. 10.00-11.30, zbiórka w Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni, wstęp bezpłatny w ramach programu MKiDN "Kultura Dostępna", zapisy: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl lub (+48) 518 715 825 (liczba miejsc ograniczona). Prowadzenie: Agata Beliniak.
Zapraszamy na warsztaty poświęcone tajnikom życia wiewiórek. Czy zapadają w sen zimowy? Czy pamiętają, gdzie chowają orzechy? Gdzie mają pędzelki? Uczestnicy dowiedzą się, co wiewiórki najbardziej lubią jeść i w których miejscach śpią. Poznają ponadto metody badania życia wiewiórek, a podczas spaceru po łazienkowskich ogrodach poszukają śladów bytowania tych ssaków.
"Królewski zwierzyniec - żubry"
2 października, godz. 10.00-11.30, zbiórka w Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni, wstęp bezpłatny w ramach programu MKiDN "Kultura Dostępna", zapisy: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl lub (+48) 518 715 825 (liczba miejsc ograniczona). Prowadzenie: Lidia Sternik-Stempkowska.
Zapraszamy na spotkanie pełne ciekawostek o żubrzym życiu. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak wygląda to potężne zwierzę, jak jest zbudowane, a także co je i ile może zmieścić jego żołądek. Przyjrzą się ponadto śladom zostawianym przez żubry i zastanowią się, co można z nich wyczytać. Dowiedzą się też, czy za czasów Stanisława Augusta w Łazienkach Królewskich występowały żubry i czy możemy je tu spotkać także dzisiaj.
Zajęcia edukacyjne w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa
"Łazienkowskie inspiracje, czyli o roślinach, które warto sadzić w przydomowym ogrodzie lub na działce"
1 października 2022 r., godz. 13.00-14.00, zbiórka przed Koszarami Kantonistów, wstęp bezpłatny w ramach programu MKiDN "Kultura Dostępna", zapisy: RezerwacjeMLiJ@lazienki-krolewskie.pl lub (+48) 518 684 215 (liczba miejsc ograniczona). Prowadzenie: Teresa Czarowska.
Ogrody Muzeum Łazienki Królewskie to niezwykle bogaty ekosystem. Rosną tu zarówno gatunki, które możemy spotkać w stanie dzikim w lasach, na polach i łąkach, jak i te, które sadzimy w swoim otoczeniu. Spacer parkowymi alejkami będzie okazją do poznania roślin, które warto mieć w przydomowym ogródku lub na działce.
"Vademecum grzybiarza, czyli o tym, jak z pożytkiem zbierać grzyby"
2 października 2022 r., godz. 14.30-15.30, zbiórka w Koszarach Kantonistów, wstęp bezpłatny w ramach programu MKiDN "Kultura Dostępna", zapisy: RezerwacjeMLiJ@lazienki-krolewskie.pl lub (+48) 518 684 215 (liczba miejsc ograniczona). Prowadzenie: Teresa Czarowska.
Na spotkanie zapraszamy zarówno początkujących grzybiarzy, jak i wszystkich tych, którzy chcą się nauczyć zasad bezpiecznego zbierania, transportowania i przetwarzania grzybów. Opowiemy o tym, dlaczego grzyby wymagają specjalnego traktowania nie tylko w czasie zbiorów, lecz także podczas transportu i przyrządzania. Zaprezentujemy gatunki jadalne, niejadalne i trujące. Udzielimy również wskazówek, na jakie cechy budowy tych organizmów należy zwracać uwagę, żeby ich nie pomylić.
Agata Beliniak - doktorantka w Instytucie Nauk Leśnych SGGW. Zajmuje się badaniem populacji wiewiórek w Łazienkach Królewskich oraz w Lesie Natolińskim, skupiając się na porównaniu ich kondycji, aktywności, poziomu stresu i zachowania. Efektem jej wieloletnich badań są dwa artykuły naukowe w międzynarodowych czasopismach; kolejne są w przygotowaniu.
Teresa Czarowska - z wykształcenia i zamiłowania nauczyciel przyrodnik. Absolwentka Wydziału Nauki o Zwierzętach SGGW, podyplomowych studiów w Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym UW oraz studium pedagogicznego dla absolwentów szkół wyższych. Od lat uczy mądrej miłości do przyrody dzieci i młodzież nie tylko w szkole, lecz także w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, gdzie jest cenionym i lubianym edukatorem.
Lidia Sternik-Stempkowska - z wykształcenia biolog, z zamiłowania przyrodnik. Studiowała biologię na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Przez 11 lat pracowała w resorcie środowiska jako specjalista od ochrony gatunkowej zwierząt. Obecnie zatrudniona jest w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie zajmuje się promowaniem edukacji o żubrach. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Miłośników Żubrów. Prowadzi zajęcia przyrodnicze dla dzieci i dorosłych, m.in. w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Muzeum Łazienki Królewskie.
"Weekend seniora z kulturą" to akcja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która od lat umożliwia seniorom z całego kraju skorzystanie z bogatej oferty instytucji kultury i zachęca ich do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym.

Piknik Europejski
Parady, pokazy, warsztaty, bezpłatne zwiedzanie, występ kwintetu tanecznego
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisDzień Flagi
Bezpłatne zwiedzanie, oprowadzania, koncerty, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisŚwięto Konstytucji
Opowieści edukatorskie, spotkanie z historią, spacer, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpis