Wystawa: Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich
Wystawa powstała z okazji 120. rocznicy wydania "Nocy listopadowej", którą Stanisław Wyspiański napisał po krótkiej wizycie w Łazienkach Królewskich. Ekspozycja przybliża estetyczne i literackie inspiracje pisarza oraz dzieje sceniczne słynnego dramatu. Prezentowane są m.in. fotografie, plakaty i afisze teatralne, a także kostiumy, rekwizyty oraz fragmenty dekoracji.
WięcejWernisaż wystawy "Ikonosfera Wyspiańskiego"
Z udziałem zaproszonych gości 28 listopada 2024 r. w Pałacu na Wyspie odbyło się uroczyste otwarcie ekspozycji, przybliżającej historię powstania i dzieje sceniczne "Nocy listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego. - Wystawa to wyjątkowa okazja, by zanurzyć się w bogactwo wyobraźni artysty, którego życie i twórczość wpisały się w kanon polskiej kultury narodowej - napisała Hanna Wróblewska, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
WięcejWydarzenia do wystawy "Ikonosfera Wyspiańskiego"
Stanisław Wyspiański to wyjątkowa postać w polskiej kulturze. Poznaj jego niepowtarzalny styl jako pisarza, malarza, rysownika oraz projektanta. Na wydarzenia zainspirowane życiem i twórczością wybitnego artysty zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych.
WięcejPrestiżowe nagrody dla muzealnych wydawnictw
Dwie publikacje Muzeum Łazienki Królewskie zostały nagrodzone w tegorocznej, trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu "Muzealna Książka Roku". Inne wydawnictwo otrzymało wyróżnienie w 32. Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej.
WięcejSpotkanie ministrów Wielkiej Piątki UE i Wielkiej Brytanii w Łazienkach Królewskich
Obrady ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii odbyły się 19 listopada 2024 r. w Pałacu na Wyspie. Tematem rozmów plenarnych były relacje transatlantyckie i europejska polityka bezpieczeństwa.
WięcejWojenne relikty odkryte na terenie łazienkowskich ogrodów
Szczątki trzech koni oraz elementy uzbrojenia i oporządzenia wojskowego zostały odkryte na terenie łazienkowskich ogrodów podczas prac inwestycyjnych przy Nowej Oranżerii. Znalezisko pochodzi z czasów kampanii wrześniowej z 1939 r.
Więcej"Darmowy listopad" 2024. Królewskie widowisko
Zapraszamy do udziału w akcji "Darmowy listopad", podczas której od 3 do 30 listopada 2024 r. bezpłatnie można zwiedzać Muzeum Łazienki Królewskie. Wolny wstęp obowiązuje również na wszystkie wystawy stałe i czasowe. W programie są też oprowadzania, spacery, warsztaty i lekcje muzealne. Organizatorem odbywającego się już po raz trzynasty wydarzenia - w tym roku pod hasłem "Królewskie widowisko" - jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
WięcejInauguracja 13. edycji akcji "Darmowy listopad". "Spotkajmy się w rezydencjach królewskich"
Z udziałem minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanny Wróblewskiej w Muzeum Łazienki Królewskie odbyła się 16 października 2024 r. konferencja prasowa zapowiadająca 13. edycję "Darmowego listopada". - Przygotowane programy pozwalają opowiedzieć o rezydencjach i ich zbiorach w szczególny sposób - podkreśliła szefowa resortu kultury.
WięcejKonferencja naukowa: "Dlaczego nie było wielkich muzealniczek?" Herstoria muzealnictwa w Polsce
- Konferencja poświęcona herstorii polskiego muzealnictwa to ważne spotkanie - powiedziała minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska, otwierając interdyscyplinarną konferencję naukową, która pod jej honorowym patronatem odbyła się 8-9 października 2024 r. w Łazienkach Królewskich.
WięcejDebata ekspercka: "Łazienki Królewskie i inne ogrody historyczne w obliczu zmian klimatycznych. Szanse i zagrożenia"
O tym, jak troszczyć się o ogrody historyczne, parki i miejskie tereny zielone w obliczu zmian klimatycznych, rozmawiali eksperci podczas debaty, która odbyła się 10 września 2024 r. w Pałacu na Wyspie. Organizatorami wydarzenia byli Muzeum Łazienki Królewskie i Pałac Saski Sp. z o.o.
WięcejŁazienki Królewskie nagrodzone Złotym Słonecznikiem
Matematyczne rozgrywki rodzinne "Kula w kuli", jedna z inicjatyw edukacyjnych Muzeum Łazienki Królewskie, zostały nagrodzone w konkursie Słoneczniki 2024 w Warszawie, organizowanym przez portal "Czas dzieci". Wyróżnienie otrzymała też międzypokoleniowa przestrzeń twórcza "Frida i Fridita" w Starej Kordegardzie.
WięcejZmiany klimatyczne a łazienkowskie drzewa
W ostatnich miesiącach zmiany klimatyczne stały się wyjątkowo dotkliwe dla zabytkowych ogrodów Muzeum Łazienki Królewskie. Cieplejszy i bardziej suchy klimat oraz silne wiatry powodują, że ochrona historycznej szaty roślinnej stanowi coraz większe wyzwanie.
WięcejStrefy odpoczynku na trawie w łazienkowskich ogrodach
Po przeprowadzeniu kolejnych ekspertyz w zabytkowych ogrodach Muzeum Łazienki Królewskie zostały wyznaczone strefy odpoczynku na trawie. Zachęcamy do korzystania z oznaczonych miejsc.
WięcejNiezwykłe odkrycie w Małej Oficynie
Podczas remontu w zabytkowej Małej Oficynie na terenie łazienkowskiego folwarku zostały odsłonięte deski sufitowe. Pochodzą one z historycznych skrzyń, w których w 1915 r. Rosjanie wywieźli dzieła sztuki z Łazienek Królewskich do Moskwy.
WięcejZakazy w łazienkowskich ogrodach. Dlaczego obowiązują?
Pogoda sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu. Przy tej okazji tłumaczymy, dlaczego w Łazienkach Królewskich nie wolno jeździć rowerem, hulajnogą ani na rolkach. Nie wprowadzimy tu również zwierząt, które zabieramy ze sobą na spacer.
WięcejKonserwacja łazienkowskich rzeźb
Nowoczesne i nowatorskie rozwiązania, w tym laser i modele 3D, są wykorzystywane w konserwacji zabytków w Muzeum Łazienki Królewskie. W ten sposób do końca 2024 r. zostanie odnowionych pięć piaskowcowych rzeźb, stojących w otoczeniu Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii. Prace są finansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej"Golec rzymski w koszuli". Nowa publikacja Łazienek Królewskich
Pomnik ks. Józefa Poniatowskiego to jeden z najważniejszych monumentów w Polsce i jeden z najbardziej rozpoznawalnych w Warszawie. Nieznane karty z historii arcydzieła Bertela Thorvaldsena odkrywa najnowsza publikacja naukowa Muzeum Łazienki Królewskie.
WięcejRemont łazienkowskiego Amfiteatru
XVIII-wieczny Amfiteatr, łączący w swej architekturze motyw antycznych ruin z funkcją teatru w otwartej przestrzeni, odzyska dawny blask. Zabytek zostanie kompleksowo wyremontowany. Prace potrwają do końca 2025 r.
WięcejKonfrencja "Emocje ogrodów Łazienek Królewskich"
Historii i recepcji łazienkowskich ogrodów jako jednemu z najchętniej odwiedzanych miejsc Warszawy była poświęcona interdyscyplinarna konferencja naukowa pod hasłem "Emocje ogrodów Łazienek Królewskich - wielość perspektyw", która odbyła się 12-13 września 2024 r. w Pałacu na Wyspie.
Więcej