Drzewa towarzyszą nam na każdym kroku. Oznajmiają zmianę pory roku. Tworzą nasze otoczenie. Są wtopione w krajobraz do tego stopnia, że często nie zwracamy na nie uwagi, a zdolność rozróżniania poszczególnych gatunków staje się coraz rzadsza. Czas to zmienić!

W trakcie kursu przyjrzymy się drzewom, patrząc na nie od podstawy pnia aż do koron, od ogółu do szczegółu. Będziemy "czytać", co mają zapisane w swoim drewnie, korze i gałęziach. Wrócimy do korzeni - wiedzy naszych dziadków i pradziadków, którzy znali otaczające ich drzewa. Poznamy "wartość" drzew nie tylko jako "obiektów" w krajobrazie. Na nowo odkryjemy, co można z nich bezpiecznie zjeść, a co może posłużyć nam do wyrobu najróżniejszych rzeczy. Nauczymy się na nowo rozróżniać drzewa, wykorzystując do tego różne zmysły. Niezależnie od pory roku gatunki te nie będą już stanowić dla nas zagadki.

Spotkanie jesienne

Drzewa przygotowują się do nadejścia zimy. Parki i lasy przybrane są w ciepłą, kolorową szatę. Podczas warsztatów zastanowimy się nad zachowaniem różnych gatunków, tzn. jakie jest ich podejście do zrzucania liści na zimę i dlaczego niektóre gatunki to robią, a inne nie. Poznamy gatunki, które szybko pozbywają się liści oraz takie, które czekają z tym do ostatniej chwili. Przyjrzymy się również opadłym liściom i zidentyfikujemy ich właścicieli. Zastanowimy się, czy możemy rozróżnić drzewa, z daleka patrząc na ich kolorową koronę. Zdobędziemy teoretyczne i praktyczne podstawy rozpoznawania drzew w terenie. Rozpoczniemy tworzenie zielnika czterech pór roku oraz mapy łazienkowskiej dendroflory. 


Łukasz Karabowicz - przyrodą interesuje się od 12. roku życia, kiedy otrzymał swoją pierwszą kamerę. W trakcie studiów na SGGW w Warszawie zrozumiał, że jego głównym zainteresowaniem jest botanika. Jest absolwentem leśnictwa oraz studiów podyplomowych z dziedziny turystyki i edukacji leśnej. Obecnie jest edukatorem w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej.