Drzewa towarzyszą nam na każdym kroku. Są wtopione w krajobraz do tego stopnia, że często nie zwracamy na nie uwagi, a zdolność rozróżniania poszczególnych gatunków staje się coraz rzadsza. Czas to zmienić!

W trakcie kursu przyjrzymy się drzewom, patrząc na nie od podstawy pnia aż do koron, od ogółu do szczegółu. Będziemy "czytać", co mają zapisane w swoim drewnie, korze i gałęziach. Wrócimy do korzeni - wiedzy naszych dziadków i pradziadków, którzy znali otaczające ich drzewa. Poznamy "wartość" drzew nie tylko jako "obiektów" w krajobrazie. Na nowo odkryjemy, co można z nich bezpiecznie zjeść, a co może posłużyć nam do wyrobu najróżniejszych rzeczy. Nauczymy się na nowo rozróżniać drzewa, wykorzystując do tego różne zmysły. Niezależnie od pory roku gatunki te nie będą już stanowić dla nas zagadki.

Spotkanie letnie
16 lipca 2022 r.

Lato to czas, kiedy zaczyna się wysyp wszelkiego rodzaju nasion. Wyruszymy na ich poszukiwanie i dowiemy się, jakie sposoby na rozsiewanie swoich nasion mają różne gatunki drzew. Zajrzymy również do wnętrza liści, aby dowiedzieć się, co się w nich dzieje.

Spotkanie wiosenne
21 maja 2022 r.

Podczas wiosennych zajęć wspólnie wyruszymy na spotkanie z drzewami, które zainaugurowały nowy sezon wegetacyjny. Będziemy podążać za ich zapachem; poznamy też smak niektórych z nich. Nauczymy się ponadto rozpoznawać wiosenne drzewa oraz tradycyjnie uzupełnimy nasz zielnik czterech pór roku.

Spotkanie zimowe
26 lutego 2022 r.

Z czym kojarzy się zimowy las lub park? Zastanowimy się nad tym, wchodząc w świat śpiących drzew. Odpowiemy sobie na pytanie, gdzie zgromadziły one zapasy i co pozwala im przetrwać zimę. Będziemy obserwować budowę drzew, patrząc na nie z dystansu, a także zaglądając do ich wnętrza. Podejmiemy się wyzwania rozpoznania drzew w stanie bezlistnym oraz uzupełnimy nasz zielnik czterech pór roku.

Spotkanie jesienne
16 października 2021 r.

Drzewa przygotowują się do nadejścia zimy. Parki i lasy przybrane są w ciepłą, kolorową szatę. Podczas warsztatów zastanowimy się nad zachowaniem różnych gatunków, tzn. jakie jest ich podejście do zrzucania liści na zimę i dlaczego niektóre gatunki to robią, a inne nie. Poznamy gatunki, które szybko pozbywają się liści oraz takie, które czekają z tym do ostatniej chwili. Przyjrzymy się również opadłym liściom i zidentyfikujemy ich właścicieli. Zastanowimy się, czy możemy rozróżnić drzewa, z daleka patrząc na ich kolorową koronę. Zdobędziemy teoretyczne i praktyczne podstawy rozpoznawania drzew w terenie. Rozpoczniemy tworzenie zielnika czterech pór roku oraz mapy łazienkowskiej dendroflory. 


Łukasz Karabowicz - przyrodą interesuje się od 12. roku życia, kiedy otrzymał swoją pierwszą kamerę. W trakcie studiów na SGGW w Warszawie zrozumiał, że jego głównym zainteresowaniem jest botanika. Jest absolwentem leśnictwa oraz studiów podyplomowych z dziedziny turystyki i edukacji leśnej. Obecnie jest edukatorem w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej.