Wyprawa do muzeum razem z dziećmi może być niezwykłą przygodą. Zapraszamy na spacer, podczas którego przekonacie się, że królewska kolekcja może prowadzić do miejsc, o których Wam się nawet nie śniło.

Przygotowaliśmy cztery trasy spaceru po Pałacu na Wyspie lub Białym Domu: szlak wodny, ptasi, kwiatowy i słoneczny. Podczas zapisów wskażcie trasę, którą chcielibyście podążyć, a następnie spotkajcie się z nami w Łazienkach. Po wyprawie, trwającej ok. 30 minut, każda rodzina otrzyma mapę z aktywnościami do samodzielnego wykorzystania w łazienkowskich ogrodach. W ten sposób będziecie mogli spędzić wspaniały, rodzinny dzień na łonie natury.

Wodny szlak
Łazienkowskie ogrody skąpane są w wodzie. Wytryska ona z fontann, wypływa ze źródełek oraz otacza historyczne obiekty. Stojąc na mostkach, możecie obserwować ryby w stawie albo pływające w nim kaczki i łabędzie. Wody warto również poszukać w pałacowych wnętrzach. Zróbcie to wspólnie z nami. Natraficie nie tylko na ślady wodnych historii, lecz także wsłuchacie się w wodne dźwięki.

Ptasi szlak
W łazienkowskich ogrodach każdego dnia odbywa się ptasi koncert. Ptasich akcentów nie brakuje też w Pałacu na Wyspie i Białym Domu. Jeśli tylko nastawicie uszu, z pewnością usłyszycie odgłosy skrzydlatych stworzeń, dobiegające z dekoracyjnych waz, zdobiących ściany grotesek czy obrazów wiszących w pałacowych pokojach.

Kwiatowy szlak  
W dekoracjach Pałacu na Wyspie i Białego Domu ukrytych jest mnóstwo florystycznych akcentów. Poszukajcie wspólnie z nami pięknych roślin z pałacowych wnętrz. Ciekawe, czy na wyprawę kwiatowym szlakiem wybiorą się również młode byczki. Jeden z nich to miłośnik flory, mieszkający na mozaikowym stoliku w pokoju przy Sali Salomona, drugi znajduje się na groteskach w Sali Jadalnej Białego Domu.

Słoneczny szlak
W pałacowych oknach promienie słońca igrają z kunsztownymi żyrandolami, świecznikami i aplikami, rzucając na posadzkę migotliwe cienie, otulając rzeźby miękkim blaskiem i rozjaśniając pałacowe zakamarki. Sprawdźcie, w co jeszcze można się bawić ze słońcem, i poszukajcie jego śladów.


Dojazd

  • Zabytkowe obiekty Muzeum Łazienki Królewskie otacza rozległy, historyczny ogród. Droga do Pałacu na Wyspie, w którym odbywają się zajęcia "Szlaki i szlaczki", może potrwać ok. 15 minut, należy się więc przygotować na krótki spacer.
  • W przypadku dojazdu komunikacją miejską do przystanków Rozbrat lub Plac na Rozdrożu, należy pamiętać, że na ul. Armii Ludowej są strome schody i nie ma windy. Więcej informacji o dojeździe: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/zwiedzanie/dojazd
  • Wchodząc na teren Łazienek Królewskich od strony Al. Ujazdowskich, należy wziąć pod uwagę nachylenie terenu. Wzdłuż alejek spacerowych ustawiono ławki, na których można odpocząć.

Obiekty

  • Bilet można kupić w muzealnej kasie w Podchorążówce (na prawo od Pałacu na Wyspie). Ze względu na architekturę Podchorążówki istnieje konieczność pokonania dodatkowych trzech stopni schodów przy wejściu do budynku. Kasa znajduje się po lewej stronie od wejścia, a po prawej mieści się sklep muzealny.
  • Zajęcia odbywają się w Pałacu na Wyspie. Ze względów konserwatorskich nie ma możliwości wejścia do historycznych obiektów z wózkiem dziecięcym. Należy zostawić go w wyznaczonym miejscu, pilnowanym przez Straż Muzealną.

Udogodnienia

  • Podczas zajęć w Pałacu na Wyspie udostępniona zostanie toaleta z przewijakiem, która znajduje się na parterze, na lewo od schodów. Przestronne toalety, wyposażone w przewijaki, znajdują się również w Starej Oranżerii oraz w toaletach na terenie ogrodów.
  • Po zajęciach zapraszamy na spacer po łazienkowskich ogrodach z naszą mapą.