

Z okazji 230. rocznicy otwarcia Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii zapraszamy na spacer śladami obiektów teatralnych i widowisk plenerowych z czasów króla Stanisława Augusta oraz wykład o inauguracji prywatnej sceny stanisławowskiej w Łazienkach Królewskich.
14 września, godz. 17.30, taras Pałacu na Wyspie
Spacer historyczno-teatralny "Dla Państwa teatr najistotniejszą jest zabawą"
Uczestnicy wydarzenia spacerować będą po królewskich ogrodach śladem obiektów teatralnych i widowisk plenerowych z czasów króla Stanisława Augusta. Doświadczą XVIII-wiecznego teatru z perspektywy widza i aktora oraz dowiedzą się, co o teatralnym życiu Łazienek Królewskich pisała oświeceniowa prasa. Spacer poprowadzi Agata Pietrzyk-Sławińska z Ośrodka Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie.
14 września, godz. 19.00, Teatr Królewski w Starej Oranżerii
Wykład "Wizerunki równoległe Stanisława Augusta w przestrzeni teatru"
Teatr Królewski w Starej Oranżerii zaczął działać 6 września 1788 r. Wykład będzie opowieścią o tym, jak przebiegła inauguracja prywatnej sceny stanisławowskiej, która zintensyfikowała życie kulturalne w Łazienkach Królewskich. Omówione zostaną sztuki wizualne, dzieła dramatyczne i balet, wystawione 230 lat temu, które połączone ze sobą, utworzyły opowieść o ostatnim władcy Polski - mecenasie kultury i sztuki. Uczestnicy wykładu poznają portrety Stanisława Augusta dekorujące salę teatralną, jak i te metaforyczne, ewokowane przez sztuki teatralne i balet. Uosobieniem króla stały się m.in. portrety czterech dramatopisarzy umieszczone na plafonie Teatru Królewskiego - przedstawienia władców z ich dramatów pomogły monarsze w budowaniu własnej tożsamości. Wykład "Wizerunki równoległe Stanisława Augusta w przestrzeni teatru" poprowadzi Joanna Szumańska z Ośrodka Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie. Wydarzenie zwieńczy koncert Polskiej Opery Królewskiej.
Koszt uczestnictwa w spacerze i wykładzie połączonym z koncertem wynosi 1 zł. Bilety są do nabycia w kasach w Starej Oranżerii oraz w Pałacu na Wyspie.
Agata Pietrzyk-Sławińska - kulturoznawca (IKP UW), pedagog teatru, animator kultury.
Joanna Szumańska - historyk sztuki, historyk teatru i muzealnik. Doktorantka w zakładzie Historii i Teorii Teatru w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk (IS PAN).
Piknik Europejski
Parady, pokazy, warsztaty, bezpłatne zwiedzanie, występ kwintetu tanecznego
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisDzień Flagi
Bezpłatne zwiedzanie, oprowadzania, koncerty, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisŚwięto Konstytucji
Opowieści edukatorskie, spotkanie z historią, spacer, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpis