

Zapraszamy na Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Stajniach Kubickiego, podczas których można będzie wziąć udział w oprowadzaniu po wystawie, pokazach tkania na krośnie żakardowym oraz rodzinnych spotkaniach edukacyjnych. Dla dzieci i młodzieży przygotowane zostały lekcje muzealne o tematyce hippiczno-przyrodniczej.
PROGRAM DNI OTWARTYCH FUNDUSZY EUROPEJSKICH
7 października 2022 r.
Lekcje muzealne
Bezpłatne zajęcia w ramach programu "Kultura Dostępna" MKiDN o tematyce hippiczno-przyrodniczej. Zapisy: RezerwacjeMLiJ@lazienki-krolewskie.pl lub (+48) 518 684 215.
10.00-11.00, "Koń, mój przyjaciel", przedszkola i klasy I-III szkoły podstawowej
Dzieci dowiedzą się, jak należy zachowywać się w towarzystwie tak dużego zwierzęcia jak koń, by nie narazić siebie ani jego na niebezpieczeństwo. Usłyszą o tym, jakie są podstawowe maści koni, w jaki sposób gatunek ten pomaga człowiekowi w pracy, a także jakie sporty można uprawiać konno.
11.15-12.15, "Konne podróże karetą, bryczką, saniami", przedszkola i klasy I-V szkoły podstawowej
Podczas zajęć wykorzystane zostaną eksponaty z powozowni. Dzięki nim dzieci poznają dawne sposoby podróżowania konno, wierzchem lub pojazdami konnymi, oraz porównają je z dzisiejszymi warunkami przemieszczania się mechanicznymi środkami transportu.
12.30-13.30, "Koń, pies i owca, czyli jak człowiek udomowił zwierzęta", klasy VI-VIII szkoły podstawowej
Udomowienie zwierząt miało ogromny wpływ na powstanie i rozwój cywilizacji. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, kiedy i gdzie zostały udomowione poszczególne gatunki, od jakich dzikich przodków pochodzą, jak zmieniły się na skutek sztucznej selekcji.
13.45-14.45, "O ewolucji konia, czyli od małego owadożercy do wielkiego, udomowionego zwierzęcia trawożernego", klasy VI-VIII szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowe
Uczniowie poznają prawa ewolucji gatunkowej na przykładzie konia. Dowiedzą się, jakie czynniki środowiska ukształtowały wygląd i zachowanie tego zwierzęcia, gdzie zostało udomowione, jakie miało to konsekwencje dla rozwoju cywilizacyjnego. Zobaczą ponadto, czym różnią się rasy, które zostały wyhodowane do użytkowania w określony sposób, oraz nauczą się podstawowych maści koni.
13.00-14.00, Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego"
Uczestnicy spotkania zapoznają się z kolekcją hipologiczną z XIX i XX w., m.in. pojazdów konnych, uprzęży, siodeł, akcesoriów jeździeckich i zaprzęgowych, strojów hippicznych i in. O historii Stajni Kubickiego oraz eksponatów opowie Hanna Polańska, kustosz, kurator wystawy, autorka wystaw o tematyce jeździeckiej.
8 października 2022 r.
10.00-14.00, Pokaz tkania na krośnie żakardowym
Uczestnicy wydarzenia poznają tajniki pracy warsztatu, który nawiązuje do tradycji królewskiej manufaktury. Dowiedzą się, jaką funkcję w procesie tworzenia niezwykłych tkanin pełnią czółenko, wątek, osnowa oraz karty perforowane z zapisanymi wzorami materiałów. Przy krosnach pracować będzie Danuta Lech, doświadczona tkaczka, która przez 17 lat w Zakładach Przemysłu Lniarskiego w Żyrardowie wykonała setki tysięcy metrów tkanin żakardowych, a tkactwo, którego uczyła się w dzieciństwie od babci, do dziś pozostało jej największą pasją.
13.00- 17.30, "Koń gotów i zbroja, czyli słów kilka o XVII-wiecznej kawalerii", spotkania dla dzieci w wieku 6-12 lat i opiekunów (można dołączyć w dowolnej chwili)
Dzieci i dorośli posłuchają opowieści o formacjach wojskowych XVII-wiecznej Polski, takich jak husaria, pancerne, wolontarze czy jazda polskich Tatarów. Będą mogli również przymierzać elementy zrekonstruowanych zbroi i ubioru oraz zrobić sobie w nich pamiątkowe zdjęcie. Spotkania poprowadzi Leszek Tarwacki, członek grupy rekonstrukcji historycznej Semper Fidelis Res Publicae.
9 października 2022 r.
12.00-13.00, Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego"
Uczestnicy spotkania zapoznają się z kolekcją hipologiczną z XIX i XX w., m.in. pojazdów konnych, uprzęży, siodeł, akcesoriów jeździeckich i zaprzęgowych, strojów hipicznych i in. O historii Stajni Kubickiego oraz eksponatów opowie Hanna Polańska, kustosz, kurator wystawy, autorka wystaw o tematyce jeździeckiej.
Piknik Europejski
Parady, pokazy, warsztaty, bezpłatne zwiedzanie, występ kwintetu tanecznego
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisDzień Flagi
Bezpłatne zwiedzanie, oprowadzania, koncerty, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisŚwięto Konstytucji
Opowieści edukatorskie, spotkanie z historią, spacer, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpis