

Jeśli chcesz poznać mniej znane ciekawostki o królewskiej rezydencji, weź udział w akcji "Łazienki na piątek". Podczas oprowadzań po historycznych wnętrzach i ogrodach przedstawimy cenne łazienkowskie zabytki oraz przyrodnicze okazy. Nie zabraknie również opowieści o czasach Stanisława Augusta.
W ramach akcji w piątki o godz. 15.00 muzealni eksperci opowiadać będą o szczególnie interesujących dziełach sztuki, zabytkowych wnętrzach i przyrodniczym świecie Łazienek Królewskich. Swoją wiedzą podzielą się historycy, biolog, dendrolog, a także kuratorzy zbiorów w Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa - Oddziale MŁK. Dowiemy się m.in., co kryje klatka z ptakiem w królewskiej sypialni, w jaki sposób ostatni król Polski zamawiał dzieła do swojej kolekcji, które drzewa w historycznych ogrodach są najstarsze i jak Muzeum dba o te okazy. Każde ze spotkań potrwa 30-40 minut. Wstęp: wolny.
TERMINY I TEMATY NAJBLIŻSZYCH SPOTKAŃ
10 listopada, godz. 15.00, Pałac na Wyspie
"Historia mebli w Sali Salomona", opowiada Krystyna Mikucka-Stasiak, kurator w Dziale Sztuki
W Sali Salomona znajduje się jeden z najcenniejszych zestawów mebli siedziskowych w Polsce. O jego wartości świadczą nie tylko kosztowne materiały i najwyższy poziom artystyczny rzemiosła, lecz także niezwykła historia. Posłuchamy tej opowieści we wnętrzach Pałacu na Wyspie.
MINIONE SPOTKANIA Z CYKLU "ŁAZIENKI NA PIĄTEK"
24 marca, godz. 15.00, Stajnie Kubickiego, Powozownia im. Z. Prus-Niewiadomskiego
"Karety i inne pojazdy konne", opowiada: Hanna Polańska, kurator zbiorów hippicznych
Poznamy historię pojazdów konnych, takich jak: kareta coupé, lando, landolet i milord. Wybrane egzemplarze obejrzymy na wystawie w Stajniach Kubickiego.
31 marca, godz. 15.00, Pałac Myślewicki (I piętro)
"Order Odrodzenia Polski", opowiada: Paweł Mełgieś, opiekun zbiorów falerystycznych
Posłuchamy opowieści o jednym z najbardziej prestiżowych odznaczeń zarówno w dwudziestoleciu międzywojennym, jak i dzisiaj.
7 kwietnia - Wielki Piątek, obiekty zamknięte
14 kwietnia, godz. 15.00, Pałac na Wyspie, Sypialnia (I piętro)
"Klatka z ptakiem - arcydzieło zegarmistrzowskie", opowiada: Małgorzata Grąbczewska, zastępca dyrektora ds. muzealnych
Zegar w kształcie klatki z ptakiem i pozytywką, autorstwa wybitnego szwajcarskiego zegarmistrza Pierre'a Jaquet-Droza, zachwyca precyzją mechanizmu oraz biżuteryjną formą. Dowiemy się, skąd wziął się w Łazienkach Królewskich i jakie były jego funkcje?
21 kwietnia, godz. 15.00, Koszary Kantonistów, sala "Las" (I piętro)
"Wielkie ssaki drapieżne", opowiada: Radosław Pomagalski, przyrodnik
Na wystawie w Koszarach Kantonistów obejrzymy trzy gatunki wielkich ssaków drapieżnych. Dowiemy się, jaką mają strategię, dlaczego wymagają ochrony i jak należy się zachować, gdy spotkamy je w lesie.
28 kwietnia, godz. 15.00, Pałac na Wyspie, Rotunda (parter)
"Posągi królów w Rotundzie", opowiada: dr Kamil Frejlich, kierownik Działu Badań Naukowych
Z inicjatywy Stanisława Augusta w Rotundzie stanęły posągi czterech królów Polski. Przyjrzymy się postaciom, które władca chciał upamiętnić. Skąd ten wybór i czy chodziło wyłącznie o szacunek?
5 maja, godz. 15.00, Pałac na Wyspie, Gabinet (I piętro)
"Królewskie biuro", opowiada: dr Piotr Skowroński, kierownik Działu Sztuki
Gabinet był miejscem, w którym Stanisław August spędzał czas nad papierami. Dowiemy się, jakie sprawy wagi państwowej pochłaniały władcę w czasie pobytów w letniej rezydencji.
19 maja, godz. 15.00, Pałac na Wyspie, Jadalnia (parter)
"Rzymskie" popiersie Stanisława Augusta, opowiada: Aneta Czarnecka, kurator rzeźby
Posłuchamy o historii monarszego popiersia, które powstało w Rzymie u jednego z najlepszych artystów końca XVIII w.
26 maja, godz. 15.00, Staw Belwederski w Ogrodzie Romantycznym
"Najciekawsze drzewa w Ogrodzie Romantycznym", opowiada: Robert Jancelewicz, dendrolog
Obejrzymy najciekawsze przykłady łazienkowskiej dendroflory, czyli najstarsze i najwyższe drzewa rosnące w Ogrodzie Romantycznym.
2 czerwca, godz. 15.00, Nowa Palmiarnia
"Hipodrom", opowiada: : dr Mariusz Kolmasiak, historyk z Działu Badań Naukowych
Oglądając teren dawnego hipodromu, poznamy historię miejsca, które w międzywojniu przyciągało tłumy warszawiaków. Podziwiano tam nie tylko coroczne Międzynarodowe Zawody Konne, lecz także mecze rozgrywane na koniach, koncerty, widowiska, pokazy samochodów itp.
16 czerwca, godz. 15.00, przy Wodozbiorze
"Dziuplaki - ptaki gniazdujące w Łazienkach", opowiada: Paulina Organiściak-Kwiatkowska, biolog
Awifauna Łazienek Królewskich jest niezwykle ciekawa i różnorodna. Jej częścią są dziuplaki. Poznamy te ptaki bliżej i postaramy się dokonać ich obserwacji w łazienkowskich ogrodach.
23 czerwca, godz. 15.00, Pałac na Wyspie, Pokój Kąpielowy
"Płaskorzeźbione tonda z puttami", opowiada Krystyna Mikucka-Stasiak, kurator w Dziale Sztuki
We wnętrzu, które dało nazwę królewskiej rezydencji, nie ma co prawda wanien, lecz zachowała się tam XVII-wieczna dekoracja, odzwierciedlająca wyrafinowany gust jego twórcy - Stanisława Herakliusza Lubomirskiego.
30 czerwca, godz. 15.00, Królewska Galeria Rzeźby i formiernia, start: przy kasie w Starej Oranżerii
"Jak zrobić odlew gipsowy?", opowiada: Dorota Stelmaszczyk-Szwed z Działu Edukacji
Poznamy technikę wykonywania gipsowych odlewów oraz narzędzia pracy formierza. W spotkaniu mogą uczestniczyć zarówno dzieci, jak i dorośli.
7 lipca, godz. 15.00, Pałac na Wyspie, Sypialnia (I piętro)
"Królewskie słodycze", opowiada Katarzyna Górzyńska z Działu Konserwacji
W Łazienkach Królewskich znajduje się wyjątkowy obiekt - pudełko z czekoladkami zdobionymi monogramem Stanisława Augusta. Dowiemy się, w jaki sposób królewskie słodycze przetrwały do naszych czasów. Poznamy również historię produkcji i spożycia czekolady w XVIII-wiecznej Europie.
14 lipca, godz. 15.00, Pałac na Wyspie, Sala Balowa (parter)
"Burzliwe losy Diany z warszawskich Łazienek", opowiadają Aleksandra Padło i Agata Bruździak z Zespołu Prawnego
Poznamy losy XVIII-wiecznej rzeźby Jean-Antoine'a Houdon'a. Marmurowe popiersie antycznej bogini Diany, jedno z najdroższych w kolekcji króla Stanisława Augusta, odzyskane zostało po ponad 70 latach od zaginięcia w czasie II wojny światowej.
21 lipca, godz. 15.00, Stajnie Kubickiego, Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego
"Zaprzęgi konne w stylu bałagulskim", opowiada Hanna Polańska, kurator zbiorów hipologicznych, kustosz w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa
Spotkanie będzie wspomnieniem dawnych zaprzęgów kresowych z Podola i Wołynia. Poznamy zaprzęg konny w stylu bałagulskim i jego atrybuty, m.in. zaprzęganie koni "w poręcz", zawrotną szybkość jazdy i towarzyszący jej dźwięk "szeptunów".
28 lipca, godz. 15.00, Biały Dom, Jadalnia (parter)
"Dekoracja malarska Jadalni Białego Domu", opowiada Emilia Waleryś z Działu Inwentarzy
Jadalnię zdobią groteski autorstwa Jana Bogumiła Plerscha. Dowiemy się, jaki królewski program kryje się w dekoracjach malarskich największego i najbardziej reprezentacyjnego wnętrza Białego Domu.
4 sierpnia, godz. 15.00, Teatr Królewski w Starej Oranżerii
"Teatr Stanisławowski", opowiada Michał Kowalski z Działu Obsługi Publiczności
Poznamy historię Teatru Królewskiego, jednego z kilku w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich. Zajrzymy również za kulisy, by zobaczyć pomieszczenia, które w czasach Stanisława Augusta wykorzystywane były do przygotowywania przedstawień.
11 sierpnia, godz. 15.00, Pałac na Wyspie, Przedpokój (I piętro)
"Tajemnice Portretu alegorycznego", opowiada Daniel Cichorski z Działu Obsługi Publiczności
Poznamy historię "Portretu Stanisława Augusta z klepsydrą"("Portretu alegorycznego"), obrazu namalowanego przez Marcella Bacciarellego, którego kompozycja i przekaz zaprojektowane zostały przez ostatniego króla Polski.
25 sierpnia, godz. 15.00, Biały Dom
"Pokój Stołowy", opowiada Leon Malinowski z Działu Obsługi Publiczności
Dowiemy się, jakie przesłanie kryje Pokój Stołowy, który jest największym i najbardziej reprezentacyjnym wnętrzem Białego Domu. Jego ściany zdobią dekoracje malarskie, przedstawiające tzw. groteski.
8 września, godz. 15.00, Wodozbiór
"Historia Wodozbioru", opowiada Leon Malinowski z Działu Obsługi Publiczności
Poznamy genezę powstania Wodozbioru - najbardziej efektownego budynku, jaki powiązać można z technicznymi rozwiązaniami nowożytnych inżynierów.
22 września, godz. 15.00, Biały Dom
"Największa konserwacja w historii Białego Domu - jak to było?", opowiada Kamilla Pereta, główny konserwator MŁK
Biały Dom, jeden z najbardziej unikatowych polskich zabytków XVIII-wiecznej architektury rezydencjonalnej, swój największy remont i konserwację przeszedł zaledwie kilka lat temu. W czasie dwóch lat intensywnych prac udało się przywrócić oryginalny wygląd kilku elementom wnętrza pawilonu, a nawet dokonać ciekawych odkryć. Opowiemy, co się zmieniło w zabytku i jakie problemy napotkali konserwatorzy.
29 września, godz. 15.00, Biały Dom
"Historia i konserwacja rzeźby Wenus w Białym Domu" - opowiada Andrzej Nowicki, konserwator rzeźb
W jaki sposób konserwuje się zabytkowe rzeźby? Czy warto "dorabiać" ich zagubione elementy, czy też lepiej pozostawić rzeźbę w wersji oryginalnej (nawet jeśli jest niekompletna, na przykład na skutek zniszczeń wojennych)? W jaki sposób posąg Wenus Anadyomene trafił do kolekcji Łazienek Królewskich i jak zmieniała się jego forma? Zapraszamy do posłuchania specjalisty w zakresie konserwacji rzeźb.
6 października, godz. 15.00, wejście do Ogrodu Oranżeryjnego przy Starej Oranżerii
"Głaz Jastrzębowskiego", opowiada Magdalena Lewna z Działu Badań Naukowych
W ogrodach Łazienek Królewskich, na krawędzi skarpy górującej nad Starą Oranżerią, znajduje się ciekawy obiekt - Głaz Jastrzębowskiego. Niegdyś pełnił on funkcję zegara słonecznego i urządzenia wyznaczającego położenie ciał niebieskich. Opowiemy o tym szczególnym wynalazku, a także o wspólnej historii Łazienek Królewskich i Ogrodu Botanicznego.
13 października, godz. 15.00, Stajnie Kubickiego
"Pojazd konny buggy", opowiada Hanna Polańska, kurator zbiorów hipologicznych
Posłuchamy historii pojazdu konnego buggy z początku XX w. Amerykański "krzyk mody" trafił do Europy za sprawą wystaw przemysłowych. W Polsce nazywany był amerykanem. Jeden z takich egzemplarzy obejrzymy w Stajniach Kubickiego.
Piknik Europejski
Parady, pokazy, warsztaty, bezpłatne zwiedzanie, występ kwintetu tanecznego
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisDzień Flagi
Bezpłatne zwiedzanie, oprowadzania, koncerty, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisŚwięto Konstytucji
Opowieści edukatorskie, spotkanie z historią, spacer, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpis