

Z okazji Święta Konstytucji zapraszamy do obejrzenia meldunku i pokazów kawaleryjskich w wykonaniu Szwadronu Przybocznego Prezydenta RP.
Wydarzenie odbędzie się 3 maja 2019 r. Szwadron Przyboczny Prezydenta RP w szyku konnym przejedzie spod Ermitażu pod Pałac na Wyspie. Tam, o godz. 17.00, dowódca oddziału złoży meldunek. Następnie na terenie rekreacyjnym przy Ermitażu odbędą się pokazy kawaleryjskie - musztra i prezentacja umiejętności we władaniu białą bronią.
Wydarzenie z udziałem Szwadronu Przybocznego Prezydenta RP organizowane jest w Łazienkach Królewskich dla upamiętnienia zasług księcia Józefa Poniatowskiego w budowaniu struktur Wojska Polskiego.
Szwadron Przyboczny Prezydenta RP został zrekonstruowany, w 100-lecie powołania, w strukturze kawalerii ochotniczej jako odział reprezentacyjny. Tradycje konnej asysty sięgają 1919 r., kiedy utworzono pluton, a rok później Szwadron Przyboczny Naczelnika Państwa, którego nazwę po uchwaleniu konstytucji marcowej zmieniono na Szwadron Przyboczny Prezydenta Rzeczypospolitej. Po przewrocie majowym szwadron włączony został do 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. W kolejnych latach, do 1939 r. pełnił funkcje reprezentacyjne - asystował podczas wizyt najważniejszych zagranicznych gości i uświetniał centralne uroczystości. Po wybuchu II wojny światowej podjął działania bojowe.
Obecnie Szwadron Przyboczny Prezydenta RP, poza funkcjami reprezentacyjnymi, ma w swoich zadaniach pokazy wyszkolenia i musztry kawaleryjskiej oraz edukację historyczną m.in. poprzez współorganizację wystaw i spotkań kawaleryjskich.
Piknik Europejski
Parady, pokazy, warsztaty, bezpłatne zwiedzanie, występ kwintetu tanecznego
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisDzień Flagi
Bezpłatne zwiedzanie, oprowadzania, koncerty, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisŚwięto Konstytucji
Opowieści edukatorskie, spotkanie z historią, spacer, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpis