Dzieci w wieku 6-13 lat i opiekunów zapraszamy na przyrodnicze spotkania rodzinne, podczas których poznawać będziemy przedstawicieli fauny i flory, w tym płazy, ptaki oraz konie.

Zajęcia są bezpłatne. Rezerwacji można dokonywać mailowo: RezerwacjeMLiJ@lazienki-krolewskie.pl  (prosimy podać datę spotkania i temat). Zgłoszenia przyjmujemy do 30 kwietnia 2021 r. do godz.18.00; liczba miejsc jest ograniczona. Na adres mailowy, z którego wpłynie zgłoszenie, zostanie wysłany link do spotkania na platformie Zoom. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem.

"Za co lubimy konie?"
1 maja 2021 r., godz.
10.00-11.00
Uczestnicy spotkania poznają wspólną historię człowieka i konia oraz wpływ tego niezwykłego zwierzęcia na rozwój cywilizacji. Dowiedzą się, jakie warunki należy zapewnić koniowi, żeby był zdrowy i czuł się szczęśliwy. Nauczą się ponadto, odczytywać emocje zwierzęcia, śledząc jego zachowanie. Wspólnie poszukają też odpowiedzi na pytanie: za co lubimy konie?

"Wiosenna flora, czyli co wiosną kwitnie w parkach, lasach i na łąkach"
1 maja 2021 r., godz. 16.00-17.00
Uczestnicy spotkania dowiedzą się, jakie rośliny kwitną wiosną. Nauczą się również, jak je rozpoznawać. Usłyszą ponadto o tym, co to są geofity i dlaczego zakwitają jeszcze zanim na drzewach pojawią się liście.

"Historia pojazdów konnych"
2 maja 2021 r., godz. 10.00-11.00
Dzieci i opiekunowie poznają historię pojazdów konnych. Dowiedzą się, co to jest pojazd zaprzęgowy, a z jakich elementów składa się zaprzęg konny. Zobaczą stroje osób powożących pojazdami konnymi w XIX i na początku XX w. oraz ubrania uczestników współczesnych zawodów konnych.

"Co ptaki robią wiosną?"
2 maja 2021 r., godz. 16.00-17.00
Wiosna nieodmiennie kojarzy się z ptakami wracającymi do nas z ciepłych krajów i zakładaniem przez nie gniazd. Uczestnicy spotkania dowiedzą się, które ptaki przez długi czas opiekują się potomstwem, a które potrafią wyprowadzić w ciągu roku kilka lęgów, ponieważ ich pisklęta szybko stają się samodzielne. Będą też mieli okazję zobaczyć, jak zbudowane są ptasie jaja, i posłuchać, dlaczego niektóre z nich są białe, a inne kolorowe niczym pisanki.

"Koń i jeździec dawniej i dziś"
3 maja 2021 r., godz. 10.00-11.00
Uczestnicy spotkania zobaczą, jak na przestrzeni wieków zmieniały się stroje do jazdy konnej, z jakich elementów składa się strój jeźdźca i jakie znaczenie, również ze względów bezpieczeństwa, mają poszczególne elementy ubioru i wyposażenia. Dowiedzą się, jakie ubrania nosiły kiedyś konie, a jakie noszą dzisiaj, i po co okrycie jest w ogóle potrzebne zwierzęciu. A ponieważ modzie ulega nie tylko strój jeźdźca, lecz także rasa koni, uczestnicy spotkania będą mieli okazję poznać te zwierzęta, które szczególnie cenione były w poszczególnych epokach.

"Żaby, ropuchy, traszki i salamandry, czyli dlaczego warto polubić płazy"
3 maja 2021 r.,
godz. 16.00-17.00
Płazy nie należą do zwierząt, które chciałoby się przytulić, pogłaskać czy otoczyć opieką. Uważane są za oślizgłe i brzydkie. Wystarczy przypomnieć bajkę o księciu zamienionym w żabę, której postać miała zniechęcić księżniczkę do pocałunku. Poznając jednak płazy bliżej, można dostrzec ich piękno i zachwycić się przemyślnością natury, która wyposażyła je w niezwykłe przystosowania do życia.