

Dzieci i opiekunów zapraszamy na warsztaty muzyczne, podczas których pośpiewamy rymowanki, poznamy różne instrumenty i wspólnie się poruszamy. Motywem naszej zabawy będzie koń i jego relacja z człowiekiem.
Cykl warsztatów muzycznych "Wio koniku" obejmuje dziesięć spotkań, które odbędą się: 29 lipca, 5, 12 i 26 sierpnia, 9 i 30 września w godz. 11.00-12.00, 18 i 25 października w godz. 12.00-13.00 oraz w listopadzie (dokładny termin zajęć zostanie podany we wrześniu). Celem zajęć jest przybliżenie dzieciom tematyki hippicznej, praca nad koordynacją ruchową oraz osłuchanie się z różnorodnymi utworami muzycznymi.
Podczas warsztatów wspólnie zaśpiewamy piosenki i rymowanki, z których dowiemy się, jakim zwierzęciem jest koń, jak się nim opiekować i jakie są jego relacje z człowiekiem. Poznamy różne instrumenty muzyczne. Poruszamy się także w rytm muzyki. W naszej zabawie będzie nam towarzyszyła muzyka klasyczna, m.in. G. Bizeta, F. Chopina, W. A. Mozarta, J. Offenbacha, F. Schuberta, G. Verdiego i A. Vivaldiego, a także rozrywkowa. Czas trwania: 60 minut.
TEMATY I TERMINY WARSZTATÓW
"Dzień dobry koniu"
29 lipca, godz. 11.00-12.00
Zobaczymy, jak zbudowany jest koń. Zaśpiewamy o nim piosenkę, a kolorowe pompony pozwolą nam zamienić się na chwilę w brykające rumaki.
"Koń i jego rodzina"
5 sierpnia, godz. 11.00-12.00
Poznamy członków końskiej rodziny i dowiemy się, jak się nazywają. Przyjrzymy się kastanietom, zaśpiewamy o nich piosenkę i zagramy na nich. W rytm muzyki zamienimy się w stado źrebaków.
"Zabawa w kolory"
12 sierpnia, godz. 11.00-12.00
Nauczymy się piosenki o końskich maściach i zagramy na marakasach. Weźmiemy też udział w zabawie ruchowej przy dźwiękach muzyki.
"Zaglądamy do stajni"
26 sierpnia, godz. 11.00-12.00
Dowiemy się, gdzie mieszkają konie. Zagramy na kołatkach. Nauczymy się ludowej piosenki o koniku i pobawimy się w konie chowające się do boksów.
"Pora na karmienie”
9 września, godz. 11.00-12.00
Zaśpiewamy piosenkę o tym, co jedzą konie. Poznamy kolejny instrument muzyczny, czyli bębenek, i na nim zagramy. Przy muzyce zabawimy się w karmienie koni.
"Czas na czyszczenie"
30 września, godz. 11.00-12.00
Dowiemy się, jak dbać o konia, czyli jak należy go czyścić, czesać i myć. Zaśpiewamy o tym piosenkę i zagramy na klawesach. Weźmiemy udział w zabawie ruchowej przy dźwiękach muzyki.
"Wizyta w kuźni"
18 października 12.00-13.00
Zaśpiewamy piosenkę o kowalu. Dowiemy się, do czego służą podkowy. Zagramy na trójkątach i zabawimy się w podkuwanie koni.
"Jak ubrać konia?"
25 października 12.00-13.00
Nauczymy się wspólnie piosenki, z której dowiemy się, do czego służą uzda, wodze, siodło i strzemiona. Zagramy też na dzwoneczkach, a podczas zabawy będziemy ćwiczyć koordynację ruchową przy muzyce.
"Jedziemy na przejażdżkę"
Listopad
Dowiemy się, co oznaczają słowa: kłus, galop i stęp. Zamienimy się na chwilę w biegające konie. Zagramy na tamburynach i zaśpiewamy piosenkę o tym, jak poruszają się te niezwykłe zwierzęta.
"Zawody sportowe"
Listopad
Pobawimy się w zawody jeździeckie, wykorzystując marakasy. Będziemy imitować odgłosy wyścigów konnych. Zabawom ruchowym będzie towarzyszyła muzyka oraz dziecięce piosenki o tematyce hippicznej.
Prowadzenie:
Adrianna Lewaniak - absolwentka PSM I i II st. im. Karola Kurpińskiego w Kutnie, skrzypaczka, nauczycielka skrzypiec oraz zajęć rytmicznych i umuzykalniających.
Skrzypaczka w dziecięcym ZPIT Szczawin Kościelny. Zawodowo związana ze Szkołą Muzyki Artyz na warszawskim Służewie. W pracy pedagogicznej stawia na zrozumienie potrzeb ucznia i dzielenie się muzyczną pasją.
Lidia Butowska - z wykształcenia kulturoznawca, pracownik Zespołu ds. Edukacyjnych Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, miłośniczka koni i historii jeździectwa.
Warsztaty są częścią programu do wystawy stałej "Powozownia im. Z. Prus-Niewiadomskiego" w Stajniach Kubickiego.
Drewniane żaglówki
Warsztaty stolarki dla dzieci w wieku 7-10 lat i opiekunów
Stajnie Kubickiego Przeczytaj cały wpisDrewniane koniki
Warsztaty stolarki dla dzieci w wieku 7-10 lat i opiekunów
Stajnie Kubickiego Przeczytaj cały wpisOprowadzanie z tłumaczeniem na PJM po Stajniach Kubickiego
Dla dorosłych i młodzieży (14+)
Stajnie Kubickiego Przeczytaj cały wpis