

Warsztaty kulinarne, spacery z ekspertami, ceramiczne inspiracje i oprowadzania kuratorskie to wydarzenia przygotowane specjalnie dla członków Klubu Przyjaciół Muzeum Łazienki Królewskie. Dołącz do społeczności, która wspiera, odkrywa i współtworzy Muzeum.
W Klubie Przyjaciół Muzeum Łazienki Królewskie wspólnie dbamy o dziedzictwo kulturowe, rozwijamy się poprzez sztukę i budujemy otwartą, zaangażowaną społeczność. Członkiem może zostać każdy (należy mieć tylko ukończone 13 lat). Wystarczy wykupić członkostwo. Chcesz dołączyć? Kliknij tutaj i sprawdź szczegóły.
Członkostwo w Klubie Przyjaciół Muzeum Łazienki Królewskie to nie tylko darmowy wstęp do łazienkowskich obiektów oraz na wystawy stałe i czasowe, to także zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia przygotowane specjalnie z myślą o Klubowiczach. Od sierpnia do grudnia 2025 r. odbędą się spacery z ekspertami, warsztaty kulinarne, oprowadzania kuratorskie oraz zajęcia ceramiczne.
Uwaga! Aby wziąć udział w wydarzeniach, trzeba być członkiem Klubu Przyjaciół Muzeum Łazienki Królewskie. Zaproszenia wysyłamy mailowo do zapisanych osób.
TEMATY I TERMINY WYDARZEŃ
"Wiewiórki w Muzeum Łazienki Królewskie" - spacer połączony z wykładem
5 sierpnia, godz. 17.00-18.30
Czy wiewiórki naprawdę pamiętają, gdzie ukryły swoje zapasy? Czy każda z nich ma na uszach "pędzelki"? Na te i inne pytania poznamy odpowiedź podczas spotkania, poświęconego tym rudym gryzoniom. Rozpoczniemy je od spaceru, podczas którego poszukamy nie tylko wiewiórek, lecz także ich śladów - gniazd i pogryzów. Następnie na wykładzie w Nowej Palmiarni dowiemy się, co ciekawego odkryli naukowcy z SGGW, badając łazienkowskie wiewiórki. Prowadzenie: dr Agata Beliniak.
"Zupa migdałowa na sześć osób" - warsztaty kulinarne
9 września, godz. 17.00-18.30
Paul Tremo, królewski kucharz związany z dworem Stanisława Augusta, pozostawił po sobie wiele intrygujących przepisów, które do dziś mogą inspirować smakoszy i miłośników historii kulinariów. Podczas kameralnych warsztatów w Oficynie Ermitażu wykorzystamy jeden z nich na zupę migdałową. Przygotujemy dwie wersje tej potrawy: codzienną i postną. Zapraszamy do wspólnego gotowania, odkrywania smaków przeszłości i rozmów przy kuchennym stole. Prowadzenie: Ewa Zagawa.
"Flora i fauna Łazienek Królewskich" - zwiedzanie Białego Domu i spacer przyrodniczy
7 października, godz. 17.00-18.00
W dekoracjach Białego Domu, znanego z wyjątkowo bogatego zdobnictwa, dominują barwne groteski, pełne roślinnych i zwierzęcych motywów. Wspólnie przyjrzymy się ich symbolice, odkrywając, jakie znaczenie miały poszczególne przedstawienia w XVIII w. Dowiemy się m.in., które zwierzęta przypisano poszczególnym kontynentom, a także jak ukazywano żywioły w sztuce dekoracyjnej. Następnie udamy się na krótki spacer po historycznych ogrodach Łazienek Królewskich, by w naturalnym otoczeniu poszukać odpowiedników poznanych wcześniej roślin i zwierząt. Zapraszamy do wspólnego odkrywania przyrody i symboliki ukrytej w królewskich dekoracjach. Prowadzenie: Paulina Organiściak-Kwiatkowska.
"Łazienki w zachwycie" - oprowadzanie kuratorskie po wystawie
25 listopada, godz. 17.00-18.00
Wystawa czasowa "Łazienki w zachwycie" zostanie otwarta w listopadzie 2025 r. To wyjątkowy projekt, który powstaje dzięki współpracy wielu osób związanych z Muzeum Łazienki Królewskie - edukatorów, badaczy, wolontariuszy oraz publiczności. Ekspozycja składa się z jedenastu przestrzeni tematycznych, gdzie wybrane obiekty z muzealnych zbiorów zyskały, dzięki osobistym refleksjom i wspomnieniom, nowe znaczenia. Wystawa jest też okazją do prezentacji twórczych działań na styku sztuki, nauki i kultury. Podczas oprowadzania opowiemy o tym, jak powstała ekspozycja, co nas inspirowało i jak "zachwyt" stał się punktem wyjścia do rozmowy o Muzeum.
Prowadzanie: Zofia Zaccaria, Dorota Stelmaszczyk-Szwed.
"Zimowe inspiracje. Ceramika z duchem Łazienek"- warsztaty ceramiczne
10 grudnia, godz. 17.00-19.00
Na warsztatach ceramicznych, inspirowanych królewskim dziedzictwem i zimową atmosferą Łazienek Królewskich, stworzymy własne prace artystyczne. Motywy będziemy czerpać z estetyki XVIII w. - porcelany, pałacowych rzeźb i dekoracji wnętrz, m.in. śnieżnobiałych form, złoceń oraz klasycznych ornamentów. Poznamy podstawy pracy z gliną, techniki formowania i zdobienia ceramiki, a także wybrane dzieła z królewskich zbiorów. Prowadzenie: Monika Kawecka.
dr Agata Beliniak - biolożka, edukatorka przyrodnicza i behawiorystka zwierzęca, posiada tytuł doktora nauk leśnych. W pracy naukowej zajmowała się porównaniem populacji wiewiórek żyjących w ogrodach Łazienek Królewskich i w rezerwacie przyrody Las Natoliński.
Monika Kawecka - edukatorka, animatorka kultury i pasjonatka rękodzieła. W Muzeum Łazienki Królewskie koordynuje zajęcia w formierni oraz prowadzi kreatywne działania artystyczne.
Paulina Organiściak-Kwiatkowska - biolożka, edukatorka. Od lat tworzy w Muzeum Łazienki Królewskie programy przyrodnicze dostosowane do różnych grup odbiorców.
Dorota Stelmaszczyk-Szwed - kierownik Działu Edukacji, edukatorka i artystka. Odpowiada za dostępność Muzeum, współtworzy programy towarzyszące wystawom oraz projekty grantowe.
Zofia Zaccaria - malarka, graficzka, ilustratorka, muzealniczka, autorka warsztatów rodzinnych i edukacyjnych stref do wystaw czasowych w Muzeum Łazienki Królewskie.
Ewa Zagawa - miłośniczka dobrej kuchni, kolekcjonerka przepisów z różnych epok i zakątków świata. W Muzeum Łazienki Królewskie, gdzie koordynuje wydarzenia edukacyjne w Oficynie Ermitażu.
Królewski dar
Akcja honorowego krwiodawstwa
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpis"Śluby panieńskie" Aleksandra Fredry
Spektakl Teatru Klasyki Polskiej
Ogrody Przeczytaj cały wpisParady
Spektakl Teatru im. Wandy Siemaszkowej
Teatr Królewski Przeczytaj cały wpis