75. rocznica Powstania Warszawskiego

Biało-czarna fotografia Pałacu na Wyspie z czasów II wojny światowej, ukazująca zniszczenia budynku. Przed budynkiem stoją trzy osoby.
Pałac na Wyspie

Po kilku latach okupacji, 1 sierpnia 1944 r., wybuchło Powstanie Warszawskie, które było największym zrywem militarnym w okupowanej przez Niemców Europie.

Mimo że w niemieckiej dzielnicy - częściowo wyludnionej z wojennych mieszkańców, ewakuujących się z miasta przed posuwającym się frontem - przeważnie nie było walk, to w pierwszym okresie Polacy prowadzili tam jednak działania bojowe. Również na terenie Łazienek Królewskich, z których m.in. próbowano zdobyć Belweder. Park, choć teoretycznie był podczas okupacji kontrolowany przez Niemców, 1 sierpnia 1944 r. najwyraźniej nie został obsadzony przez wojsko. Mogli więc przejść tamtędy powstańcy, w czym zresztą pomagał im polski personel. Wspominał to Zbigniew Czarski z batalionu "Ruczaj", który pierwszego dnia powstania przeszedł przez park w kierunku gmachu Generalnego Inspektoratu Sił Zbrojnych, będącego "celem ataku jego Agrikoli stromą drogą?".