Festiwal Światła otwarty - Ogród Chiński rozświetlają barwne lampiony

Ogród Chiński w Łazienkach wieczorem, oświetlony latarniami, wokół stoją ludzie i słuchają muzyki.
Fot. Katarzyna Rainka

Festiwal Światła w Łazienkach Królewskich otwarty! Na gości czekają Koncerty Orientalne, występ Opery Pekińskiej, pokazy chińskiej kaligrafii i ceremonii parzenia herbaty, a także romantyczne spacery pośród barwnych lampionów w Ogrodzie Chińskim. Festiwal, który zakończą na Scenie na Wodzie jubileuszowe pokazy "Z mroku" Leszka Mądzika, potrwa do 30 sierpnia 2015 r.

PROGRAM FESTIWALU W NIEDZIELĘ 30 SIERPNIA 2015 r.

13.30 - Opera Pekińskia w aranżacji Li Qikun, profesora z Uniwersytetu Technologii w Chinach i Dyrektora w Instytucie Konfucjusza Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Występ z akompaniamentem utworów granych na chińskiej lutni w wykonaniu Li Qingyi

14.30 - Pokaz chińskiej sztuki wycinania papieru, a także pokaz słynnej chińskiej kaligrafii w wykonaniu Lin Yu z Uniwersytetu Harbin Normal w Chinach oraz Liu Jianli z Uniwersytetu Języka i Kultury w Pekinie - wolontariuszy w Instytucie Konfucjusza Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

14.30 -  Sztuka parzenia herbaty - Yu Wenting

Ceremonia parzenia herbaty odnosi się do metod jej przygotowywania w specjalnym czajniczku, degustacji w czarkach i okazji, przy których jest celebrowana. Mimo że herbata jest bardzo popularna w Chinach, jej sposób przygotowania znacznie różni się od form znanych w Europie, np. w Wielkiej Brytanii. W Chinach herbata jest napojem, który stosowany jest nie tylko w kuchni, ale także w tradycyjnej medycynie chińskiej.

21.30 - Pokaz spektaklu "Z mroku" Leszka Mądzika, Scena na Wodzie przed Pałacem na Wyspie

PROGRAM FESTIWALU ŚWIATŁA wraz z tekstami m.in. o Ogrodzie Chińskim.

Festiwal Światła, podczas którego w każdą niedzielę sierpnia można posłuchać koncertów orientalnych, a także obejrzeć występ Opery Pekińskiej, pokaz kaligrafii chińskiej czy sztuki parzenia herbaty, zakończy w dniach 29 i 30 sierpnia jubileuszowy, autorski spektakl "Z mroku" Leszka Mądzika.

- Polaków i Chińczyków łączy przyjaźń i wzajemne zainteresowanie już od XVIII wieku, gdy król Stanisław August wytyczył tutaj w miejsce drogi do Wilanowa Aleję Chińską - przypomniał ambasador Chin w Polsce Xu Jian podczas otwarcia festiwalu w Ogrodzie Chińskim. Inaugurację uświetniło uroczyste zapalanie lampionów, które liczna publiczność nagrodziła oklaskami. Romantyczne nastrojowe oświetlenie będzie można podziwiać w każdy wieczór do końca sierpnia.

Fot. Katarzyna Rainka

Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce wspólnie Fundacją Chińsko-Polskiej Wymiany Gospodarczej i Kulturalnej "Sinopol" są partnerami przy organizacji Festiwalu Światła.

Po okolicznościowych przemówieniach, w których zwrócono uwagę na wielowiekową tradycję kultury Dalekiego Wschodu, goście festiwalu wysłuchali nastrojowego koncertu Anny Krysztofiak na cytrze "guzheng". Artystka, która opracowała program Koncertów Orientalnych, jest jedną z niewielu osób w Europie, która gra tradycyjną muzykę chińską "nanguan". - W Chinach "nanguan" to bardzo stary styl muzyczny. To muzyka niezwykle elegancka, melizmatyczna, czyli dekoracyjna, a artystom, którzy ją grają pozwala nawet wpadać w trans. Mam nadzieję, że Koncerty Orientalne tutaj w Łazienkach Królewskich pozwolą każdemu odkryć Chiny w sobie - mówiła Anna Krysztofiak.

Fot. Szymon Starnawski/Nasze Miasto Warszawa
Fot. Katarzyna Rainka

Przed uroczystością w Ogrodzie Chińskim odbył się koncert "Wędrówki baroku: do Chin poprzez kontynenty". Publiczność w Amfitearze wysłuchała muzyki pochodzącej nie tylko z Chin, ale także z Meksyku, Peru, Argentyny, Anglii, Polski i Włoch. Wśród kompozytorów, których utwory wykonywano m.in. na skrzypcach barokowych, violi da gamba czy pozytywie organowym, byli Manuel de Sumaya, Domenico Zipoli i Giovanni Battista Luparini.

Fot. Katarzyna Rainka
Fot. Katarzyna Rainka
Fot. Katarzyna Rainka
Fot. Katarzyna Rainka

Podczas koncertu wystąpili: Anna Krysztofiak (śpiew, instrumenty perkusyjne),  Anna Śliwa (skrzypce barokowe), Agnieszka Świątkowska (skrzypce barokowe), Julia Karpeta (viola da gamba), Aleksandra Rupocińska (wirginał, pozytyw organowy).

Inauguracja Festiwalu Światła to także atrakcje dla najmłodszych. Na scenie przy Podchorążówce i Starej Kordegardzie odbył się koncert "Pod żaglami muzycznej dżonki" z dobrze znanego gościom Łazienek Królewskich cyklu "Melomaluszki". Dzieci poznawały świat historycznych i orientalnych instrumentów muzycznych, a także bawiąc, uczyły się dawnych tańców.

Fot. Katarzyna Rainka
Fot. Katarzyna Rainka
Fot. Katarzyna Rainka
Fot. Katarzyna Rainka

Muzeum Łazienki Królewskie organizuje Festiwal Światła (wcześniej Festiwal Lampionów) od 2012 r. To część międzynarodowego projektu „Ogrody Światła”, którego celem jest promocja wyjątkowych ogrodów historycznych i muzeów z całego świata. Współpracuje przy nim pięć rezydencji - poza Muzeum Łazienki Królewskie są to Park Księcia Pücklera w Bad Muskau (Niemcy), Zamek w Lunéville (Francja), Muzeum Carskie Sioło w Sankt Petersburgu (Rosja) oraz Rezydencja Księcia Gonga w Pekinie (Chiny).

Fotorelacja Szymona Starnawskiego z portalu Nasze Miasto Warszawa. Pełna galeria zdjęć na naszemiasto.pl.