Nominacja dla wydawnictwa Łazienek Królewskich w konkursie Najpiękniejsze Książki Roku

Okładka książki, na której jest rysunek budynków, drzew i poniżej tłumu ludzi.

Książka „Tego roku w Paryżu. Korespondencja króla Stanisława Augusta z Feliksem Oraczewskim 1782–1784” zdobyła nominację w konkursie na Najpiękniejsze Książki Roku. Konkurs organizuje Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.

Wydawnictwo Muzeum Łazienki Królewskie otrzymało nominację w kategorii książek naukowych i popularnonaukowych z dziedzny humanistyki. Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień odbędzie się podczas 6. Warszawskich Targów Książki 14 maja 2015 r.

„Tego roku w Paryżu...” to zbiór 38 listów, będących zapisem prywatnego dialogu między Stanisławem Augustem a Feliksem Oraczewskim – polskim działaczem politycznym, pisarzem i publicystą. Korespondencja ukazuje się drukiem po raz pierwszy i obejmuje lata wyjazdu Oraczewskiego do Paryża. Relacja z podróży zawiera barwny, niepozbawiony złośliwych uwag opis Francji oraz życia politycznego i towarzyskiego jej mieszkańców.

Z listu na list sympatia króla względem Oraczewskiego pogłębiała się, bywało nawet, że monarcha zwracał się do swojego poddanego słowami „drogi Oraczu”. Stanisław August z jednej strony z czasem upewniał się w swoim zaufaniu do Oraczewskiego, ale z drugiej po prostu coraz lepiej się bawił. Wszak Oraczewski przytaczał celne anegdoty, jak choćby o tym, jak to hiszpańska inkwizycja, nie mogąc dopaść pewnego portugalskiego brzuchomówcy, postanowiła przepytać z prawd wiary jego drewnianą lalkę. Stanisław August przesłał nawet na to żartobliwą odpowiedź, jednak wydaje się, że to nie anegdoty tak króla rozczulały, ale przede wszystkim specyficzny styl wypowiedzi jego korespondenta: bezpośredni, żywy, plastyczny, a przy tym okrutnie kąśliwy, zdradzający miejscami pieniacką naturę autora – napisała we wstępie Aleksandra Janiszewska, która zajęła się wyborem i opracowaniem korespondencji.

Zbiór listów powstał na podstawie przechowywanego w Bibliotece Książąt Czartoryskich w Krakowie zestawu rękopisów korespondencji. Na tle źródeł z epoki, jest to jeden z nielicznych przykładów tak kompletnego i interesującego zbioru listów w polskich archiwach. Jego publikacja stanowi ważny element badań nad polską epistolografią czasów Oświecenia.

Projekt graficzny publikacji przygotował Grzegorz Laszuk, składem zajęli się Grzegorz Laszuk i Anna Hegman. Książka jest do nabycia w sklepach muzealnych Łazienek Królewskich, a także za pośrednictwem e-sklepu na stronie internetowej www.lazienki-krolewskie.pl. Książka dostępna jest także w wersji elektronicznej.