Poznaj tajniki rysunku botanicznego. Spotkanie w Pałacu Myślewickim

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak na przestrzeni wieków przedstawiano rośliny i co się za tym kryło, przyjdź 15 marca 2016 r. na wykład do Pałacu Myślewickiego. Eksperci z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego opowiedzą o dawnych rysunkach botanicznych.

Sposób przedstawiania otaczającego nas świata przyrody zmieniał się na przestrzeni wieków. W pewnych okresach na rośliny patrzono jak na symbole niosące głęboką treść filozoficzną i religijną, kiedy indziej dążono do jak najdokładniejszego odwzorowania ich cech, a umiejętność rysowania była niezbędnym elementem warsztatu botanika.

Podczas wykładu będzie można dowiedzieć się, które rośliny, i dlaczego przedstawiano w wybranych okresach rozwoju europejskiej ilustracji botanicznej. Eksperci przedstawią też wkład, jaki w tę dziedzinę mieli Holendrzy.

Reprodukcje dawnych rysunków botanicznych zostaną zestawione z przedstawieniami roślin wykorzystywanymi w wydawanych współcześnie książkach.

Wykład "Rysunek botaniczny, czyli o tym, jak przedstawiano rośliny i co się za tym kryło" odbędzie się 15 marca 2016 r., o godz. 10.30, w Pałacu Myślewickim - wstęp wolny.

Spotkanie jest częścią cyklu "Uroda ogrodu", przygotowanego przez Łazienki Królewskie i Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. Kolejny wykład na temat tulipanów - 29 marca 2016 r.