Szefowie francuskiej i polskiej dyplomacji w Pałacu na Wyspie

Fot. Paweł Czarnecki

Ministrowie spraw zagranicznych Francji i Polski, Jean-Marc Ayrault i Witold Waszczykowski, spotkali się 13 czerwca 2016 r. w Pałacu na Wyspie. Omawiali m.in. zagadnienia związane z polsko-francuskimi relacjami, a także przyszłością Unii Europejskiej oraz brytyjskim referendum.

Po spotkaniu, na wspólnej konferencji prasowej w Sali Salomona, obaj ministrowie wskazywali na znaczenie, jakie mają dla Europy relacje polsko-francuskie - zarówno dwustronne, jak i w ramach Trójkąta Weimarskiego, tworzonego przez Polskę, Niemcy i Francję. Waszczykowski zaznaczył, że współpraca Trójkąta nie powinna być ograniczana do "rutynowych działań".

O potrzebie ożywienia formatu weimarskiego mówił też Ayrault. Ministrowie zapowiedzieli ponadto, że w najbliższych miesiącach planowane są polsko-francuskie konsultacje międzyrządowe. - Będziemy się widywali często. Pomiędzy Francją a Polską istnieje stara, długa relacja przyjaźni, ale do nas należy ożywienie tej współpracy i nieustanne jej ożywianie - zaznaczył Ayrault.

Na konferencji prasowej szefowie dyplomacji odnieśli się także do referendum ws. dalszego członkostwa Brytyjczyków w Unii Europejskiej (odbędzie się 23 czerwca). Obaj ministrowie podkreślali, że spodziewają się, iż Wielka Brytania pozostanie w UE, gdyż jest to w dobrym interesie zarówno Unii, jak i Brytyjczyków. - Liczymy, że będzie to referendum zakończone pozytywnym rezultatem, dlatego że potrzebujemy Wielkiej Brytanii, jej wielkiej gospodarki i wpływów, zarówno w Europie, jak i w obszarze transatlantyckim - mówił szef polskiej dyplomacji, odnosząc się do brytyjskiego referendum, które odbędzie się już 23 czerwca.

Podkreślał również duże znaczenie Wielkiej Brytanii dla europejskiego bezpieczeństwa i przekonywał, że ewentualny Brexit oznaczałby "wielki chaos w UE" i straty "zarówno dla społeczeństwa Zjednoczonego Królestwa, jak i Europy".

- Mamy to samo przekonanie. To jest w interesie Europy, ale też w interesie Wielkiej Brytanii, żeby pozostała członkiem UE - mówił francuski minister spraw zagranicznych. - Mamy zaufanie do narodu brytyjskiego, do jego pragmatyzmu, zdrowego rozsądku i odpowiedzialności - dodał.

Waszczykowski i Ayrault omawiali także kwestie bezpieczeństwa i walki z terroryzmem, kryzysu migracyjnego oraz lipcowego szczytu NATO w Warszawie.

Witold Waszczykowski i Jean-Marc Ayrault, fot. Paweł Czarnecki
Szefowie francuskiej i polskiej dyplomacji na wspólnej konferencji prasowej, fot. Paweł Czarnecki
Witold Waszczykowski i Jean-Marc Ayrault, fot. Paweł Czarnecki
Minister Jean-Marc Ayrault wpisał się do księgi pamiątkowej Łazienek Królewskich, fot. Paweł Czarnecki