
Łazienki Królewskie
Letnia Rezydencja Króla Stanisława Augusta

To magiczne i niezwykłe ogrody, które koniecznie musisz odwiedzić.
Łazienki Królewskie to harmonijne połączenie klasycystycznej architektury XVIII wieku z bogatym, naturalnym otoczeniem historycznych ogrodów. Nierozerwalnie związane są z królem Stanisławem Augustem - politykiem, reformatorem, filozofem w koronie, wybitnym mecenasem i kolekcjonerem sztuki. Miejsce to, z takimi perłami europejskiej architektury, jak Pałac na Wyspie czy Teatr Królewski w Starej Oranżerii, na zawsze pozostanie symbolem Jego odważnej próby przekształcania Rzeczypospolitej w nowoczesne państwo.
Dziś Łazienki Królewskie nazywane są "najszczęśliwszym miejscem w Warszawie", gdzie można nie tylko odpocząć obserwując przyrodę, ale także pogłębić znajomość oświeceniowych idei, m.in. dzięki spotkaniom z wybitnymi filozofami i historykami sztuki. Kontakt z wysoką europejską kulturą gościom królewskiej rezydencji zapewniają liczne wydarzenia kulturalne i edukacyjne. Bez wątpienia wśród najbardziej znanych są tradycyjne koncerty fortepianowe, które od maja do końca września w każdą niedzielę odbywają się przed pomnikiem Fryderyka Chopina.
Łazienki Królewskie każdego dnia otwarte są dla gości z całego świata, którzy w pałacowych wnętrzach i ogrodach mogą podziwiać galerie obrazów czy rzeźby. Nie wolno zapominać, że dawna królewska rezydencja to również jedno z najważniejszych reprezentacyjnych miejsc w stolicy Polski odwiedzane przez wybitnych przedstawicieli polityki, nauki i sztuki, a także przez koronowane głowy.

zobacz także
Ogrody
Łazienkowskie ogrody to zróżnicowane pod względem stylistycznym - Ogród Królewski z XVIII w., Ogród Romantyczny z XIX w. i XX-wieczny Ogród ModernistycznyArchitektura
Kolekcja dzieł sztuki, zbiory Stanisława Augusta
Stanisław August podczas prawie 30-letniego panowania zgromadził kolekcję malarstwa, rzeźby, grafiki i numizmatów, europejskich i polskich artystów