Zapraszamy do udziału w seminarium dramatologiczno-teatrologicznym, poświęconym "Nocy listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego. Przybliżona zostanie m.in. geneza, idea i kompozycja słynnego dramatu.
Dwudniowe seminarium odbędzie się 25 listopada w godz. 10.00-16.00 oraz 26 listopada w godz. 10.00-13.00. Udział w nim wezmą dr hab. Jagoda Hernik Spalińska z Instytutu Sztuki PAN oraz Rafał Węgrzyniak z Instytutu Teatralnego. Wstęp: wolny w ramach programu MKiDN "Kultura Dostępna". Obowiązują zapisy: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl.
Program seminarium
25 listopada, godz. 10.00-16.00
1. Geneza "Nocy listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego i dzieje jej powstawania - Rafał Węgrzyniak.
2. Krótki wstęp do teorii dramatu według Stanisława Wyspiańskiego na podstawie jego listów, wywiadów oraz "Studium o Hamlecie" - Jagoda Hernik Spalińska.
2. Czytanie scen I-V "Nocy listopadowej" z podziałem na role. Komentarze Jagody Hernik Spalińskiej (antyk, analiza dramaturgiczna) i Rafała Węgrzyniaka (romantyzm i symbolizm). Wśród poruszanych zagadnień znajdą się: warstwa historyczna treści i poszczególnych postaci, warstwa zaczerpnięta z antyku greckiego, inspiracje intelektualne Stanisława Wyspiańskiego obecne przy powstawaniu "Nocy listopadowej", wymiar symboliczny dzieła, dziedzictwo romantyzmu, "Noc listopadowa" jako libretto dramatu muzycznego w stylu Richarda Wagnera, analiza dramaturgiczna.
26 listopada, godz. 10.00-13.00
1. Odczytanie z podziałem na role scen VI-X "Nocy listopadowej", połączone z interaktywnymi komentarzami Jagody Hernik Spalińskiej i Rafała Węgrzyniaka przy użyciu tych samych założeń interpretacyjnych i poznawczych.
2. Omówienie dziejów scenicznych "Nocy listopadowej". Prezentacja dokumentacji wybranych inscenizacji.
Dostępność wydarzenia
Jeśli masz pytania dotyczące dostępności wydarzenia lub potrzebę zgłoszenia szczególnych potrzeb, napisz lub zadzwoń: a.milczanowska@lazienki-krolewskie.pl, (+48) 518 715 362.
Zapraszamy do skorzystania z przedprzewodników po Łazienkach Królewskich z najważniejszymi informacjami logistycznymi dotyczącymi Łazienek, dostępnych przestrzeni do zwiedzania i muzealnej oferty - kliknij tutaj: MUZEUM DOSTĘPNE.
W poniższych krótkich filmach znajdują się informacje o dramacie "Noc listopadowa" i jego związku z Łazienkami Królewskimi.
Dr hab. Jagoda Hernik Spalińska - teatrolog, historyk teatru, krytyk, dramatolog. Profesor w Instytucie Sztuki PAN, w Pracowni Teatru. Autorka trzech książek: "Wileńskie Środy Literackie 1927-1939" IBL, Warszawa 1998; "Życie teatralne w Wilnie podczas II wojny światowej", IS PAN, Warszawa 2005; "Anty-Ifigenia", IS PAN Warszawa 2015. W 2000 r. obroniła doktorat, a w 2015 r. uzyskała habilitację. W latach 2005-2010 pracowała w Laboratorium Dramatu. W 2009 r. została współzałożycielem (z T. Słobodziankiem i R. Pawłowskim) i nauczycielem Szkoły Dramatu LD. Obecnie w Instytucie Sztuki odpowiada za kierunek teatrologiczny Studiów Podyplomowych IS PAN. Od listopada 2019 r. redaktor naczelny tygodnika - portalu "teatrologia.info". Teksty z historii teatru drukowała w "Pamiętniku Teatralnym", "Notatniku Teatralnym", litewskiej "Menotyre", o współczesnym teatrze m.in. w "Dialogu", "Teatrze", "Didaskaliach", litewskim "Teatrasie" (ogółem ok. 200 publikacji). Oprócz podstawowego zainteresowania, jakim jest historia i współczesność teatru, zajmuje się krytyką i dramatologią.
Rafał Węgrzyniak - historyk i krytyk teatru. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (1983). Autor »Encyklopedii "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego« (Wrocław 1991; Kraków 2001) i "Procesów doktora Weicherta" (Warszawa 2017) oraz ponad 700 rozpraw, szkiców i recenzji. W Instytucie Sztuki PAN w Warszawie pracował jako redaktor kwartalnika naukowego "Pamiętnik Teatralny” (1991-1998). Był także wieloletnim współpracownikiem "Teatru", "Dialogu", "Didaskaliów" oraz "Notatnika Teatralnego". Jest laureatem przyznawanej przez Związek Artystów Scen Polskich Nagrody im. Leona Schillera (1993). Pracuje obecnie w Instytucie Teatralnym. im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Muzeum Łazienki Królewskie należy do Europejskiego Szlaku Teatrów Historycznych PERSPECTIV (European Route of Historic Theatres PERSPECTIV).
"Noc listopadowa" Stanisława Wyspiańskiego
Konferencja naukowa
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Muzeum Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisWeekend seniora z kulturą
Międzypokoleniowe warsztaty artystyczne, plastyczne i rękodzielnicze
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisCzytanie performatywne dramatu "Noc Listopadowa" S. Wyspiańskiego z muzyką na żywo
Stara Oranżeria Przeczytaj cały wpis