• Medal wybity w 1791 roku z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja, przedstawiający mężczyznę ze skrzydłami unoszącego koronę nad kulą z wizerunkiem herbu, u jego stóp leżą zerwane kajdany, w górze widać promienie słońca.

  Salon nauczycielski

  Nauczycieli przedmiotów humanistycznych, zwłaszcza ze szkół ponadpodstawowych, zapraszamy do udziału w interdyscyplinarnych seminariach szkoleniowych. Tematem przewodnim spotkań będzie propaganda.

  Przeczytaj cały wpis
 • Rycina, na której ukazany jest poeta w wieńcu laurowym, z księgą wspartą na kolanach i piórem w ręku. Obok stoi muza, z tyłu na drugim planie znajduje się Amor.

  "Metamorfozy" i ich metamorfozy

  Motywy zaczerpnięte z Metamorfoz Owidiusza były powszechnie wykorzystywane w sztuce europejskiej. Zapraszamy do przyjrzenia się postaci starożytnego poety oraz jego znaczeniu dla nowożytnych twórców.

  Przeczytaj cały wpis
 • Malowidło, na którym widoczny jest mężczyzna powożący końmi, w otoczeniu aniołków i obłoków, u jego podnóża leży kobieta wylewająca wodę z dzbana.

  Dekoracja Teatru Królewskiego

  Proponujemy ćwiczenia z języka angielskiego, których treść nawiązuje do dekoracji malarskiej Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii, jednego z niewielu zachowanych w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich.

  Przeczytaj cały wpis
 • Rycina przedstawiająca trzech mężczyzn i kobietę stojących przy mapie XVIII-wiecznej Europy.

  Sytuacja Rzeczypospolitej w XVIII w.

  Prezentujemy kartę pracy, poświęconą dziejom nowożytnej Rzeczypospolitej, zgodną z podstawą programową kształcenia ogólnego w zakresie historii w liceum i technikum.

  Przeczytaj cały wpis
 • Otwarta książka.

  Stanisław August czyta Shakespeare’a

  Stanisław Antoni Poniatowski, późniejszy król Polski, w 1754 r. przebywał w Londynie, gdzie zapoznał się z twórczością Williama Shakespeare’a (1564-1616), o czym więcej można poczytać w tym miejscu.

  Przeczytaj cały wpis
 • Grafika, na której widać las i drogę pośrodku, którą jedzie wóz zaprzęgnięty w woły, z przodu idzie mężczyzna.

  Rzeczpospolita Obojga Narodów

  Zachęcamy do przyjrzenia się strukturze społeczeństwa Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz przemianom społecznym czasów stanisławowskich, ze szczególnym uwzględnieniem stanów i grup innych niż szlachta.

  Przeczytaj cały wpis
 • Portret przedstawiający Augusta II w czerwonym szustokorze i kirysie, z Orderem Złotego Runa i Orderem Orła Białego oraz regimentem.

  Rzeczpospolita i Saksonia w XVIII w.

  Zachęcamy do wykorzystania w pracy zdalnej z uczniami materiałów dostępnych online na stronie internetowej Muzeum Łazienki Królewskie.

  Przeczytaj cały wpis
 • Książki, słuchawki i komputerowa myszka.

  Filmy edukacyjne

  Przygotowane przez muzealnych edukatorów materiały wideo uczniowie klas IV-VI wykorzystać mogą w dogodnym dla siebie momencie, np. podczas uczenia się w domu. Aktywności i zadania przeznaczone są do samodzielnego wykonywania, bez udziału nauczyciela.

  Przeczytaj cały wpis