• Medal wybity w 1791 roku z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja, przedstawiający mężczyznę ze skrzydłami unoszącego koronę nad kulą z wizerunkiem herbu, u jego stóp leżą zerwane kajdany, w górze widać promienie słońca.

    Salon nauczycielski

    Nauczycieli przedmiotów humanistycznych, zwłaszcza ze szkół ponadpodstawowych, zapraszamy do udziału w interdyscyplinarnych seminariach szkoleniowych. Tematem przewodnim spotkań będzie propaganda.

    Przeczytaj cały wpis
  • Rycina, na której ukazany jest poeta w wieńcu laurowym, z księgą wspartą na kolanach i piórem w ręku. Obok stoi muza, z tyłu na drugim planie znajduje się Amor.

    "Metamorfozy" i ich metamorfozy

    Motywy zaczerpnięte z Metamorfoz Owidiusza były powszechnie wykorzystywane w sztuce europejskiej. Zapraszamy do przyjrzenia się postaci starożytnego poety oraz jego znaczeniu dla nowożytnych twórców.

    Przeczytaj cały wpis
  • Malowidło, na którym widoczny jest mężczyzna powożący końmi, w otoczeniu aniołków i obłoków, u jego podnóża leży kobieta wylewająca wodę z dzbana.

    Dekoracja Teatru Królewskiego

    Proponujemy ćwiczenia z języka angielskiego, których treść nawiązuje do dekoracji malarskiej Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii, jednego z niewielu zachowanych w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich.

    Przeczytaj cały wpis
  • Rycina przedstawiająca trzech mężczyzn i kobietę stojących przy mapie XVIII-wiecznej Europy.

    Sytuacja Rzeczypospolitej w XVIII w.

    Prezentujemy kartę pracy, poświęconą dziejom nowożytnej Rzeczypospolitej, zgodną z podstawą programową kształcenia ogólnego w zakresie historii w liceum i technikum.

    Przeczytaj cały wpis
  • Otwarta książka.

    Stanisław August czyta Shakespeare’a

    Stanisław Antoni Poniatowski, późniejszy król Polski, w 1754 r. przebywał w Londynie, gdzie zapoznał się z twórczością Williama Shakespeare’a (1564-1616), o czym więcej można poczytać w tym miejscu.

    Przeczytaj cały wpis
  • Grafika, na której widać las i drogę pośrodku, którą jedzie wóz zaprzęgnięty w woły, z przodu idzie mężczyzna.

    Rzeczpospolita Obojga Narodów

    Zachęcamy do przyjrzenia się strukturze społeczeństwa Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz przemianom społecznym czasów stanisławowskich, ze szczególnym uwzględnieniem stanów i grup innych niż szlachta.

    Przeczytaj cały wpis
  • Portret przedstawiający Augusta II w czerwonym szustokorze i kirysie, z Orderem Złotego Runa i Orderem Orła Białego oraz regimentem.

    Rzeczpospolita i Saksonia w XVIII w.

    Zachęcamy do wykorzystania w pracy zdalnej z uczniami materiałów dostępnych online na stronie internetowej Muzeum Łazienki Królewskie.

    Przeczytaj cały wpis
  • Książki, słuchawki i komputerowa myszka.

    Filmy edukacyjne

    Przygotowane przez muzealnych edukatorów materiały wideo uczniowie klas IV-VI wykorzystać mogą w dogodnym dla siebie momencie, np. podczas uczenia się w domu. Aktywności i zadania przeznaczone są do samodzielnego wykonywania, bez udziału nauczyciela.

    Przeczytaj cały wpis