

Zapraszamy do udziału w akcji "Darmowy listopad", podczas której od 3 do 30 listopada 2023 r. bezpłatnie zwiedzać można Muzeum Łazienki Królewskie. Wolny wstęp obowiązuje również na wszystkie wystawy stałe i czasowe. W programie są też oprowadzania, spacer, warsztaty i lekcje muzealne. Organizatorem odbywającego się już po raz dwunasty wydarzenia jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Muzeum Łazienki Królewskie bezpłatnie udostępnia zwiedzającym: Pałac na Wyspie (parter) z Królewską Galerią Obrazów; Stara Oranżerię z Teatrem Królewskim, Królewską Galerią Rzeźby i Galerią Rzeźby Polskiej oraz Pałac Myślewicki (parter) z historycznymi polichromiami Jana Bogumiła Plerscha.
Darmowy wstęp obowiązuje również do Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. W Koszarach Kantonistów znajdują się ekspozycje zwierząt leśnych i egzotycznych. W Stajniach Kubickiego na zwiedzających czekają dwie wystawy stałe. Pierwsza, tj. Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego, poświęcona zabytkom hipologicznym z XIX i XX w., obejmuje m.in. kolekcję pojazdów konnych oraz uprzęży w stylach: angielskim, krakowskim, śląskim i bałagulskim, a także akcesoria jeździeckie. Druga ekspozycja, tj. Królewska Manufaktura Tkacka, prezentuje XIX-wieczne krosna żakardowe, dekoracyjne materiały, dziurkarkę oraz karty perforowane z zapisanymi wzorami tkanin.
Wystawy czasowe
W listopadzie za darmo udostępnione są także wystawy czasowe. W Podchorążówce oglądać można ekspozycję "Mattia Preti. Odkrywając barokowe tajemnie Malty". Dzieła wybitnego włoskiego malarza i freskanta okresu baroku są na tak szeroką skalę prezentowane w Polsce po raz pierwszy. Oprowadzania po wystawie w j. polskim odbędą się 5, 12, 19 i 26 listopada o godz. 12.00, oprowadzania z audiodeskrypcją: 12 listopada 2023 r., godz. 14.00 (start: przy kasie w Podchorążówce).
W Starej Oranżerii na wystawie czasowej "Obietnica szczęścia" oglądać można marmurowe rzeźby Marii Papy Rostkowskiej, jednej z ciekawszych rzeźbiarek XX w.
W Koszarach Kantonistów znajduje się wystawa edukacyjna "Co wiemy o grzybach?". Od 23 listopada będzie tam można oglądać ekspozycję "Trzech Włodzimierzy na 100-lecie Polskiego Związku Łowieckiego".
Godziny otwarcia
Wszystkie muzealne obiekty oraz wystawy czasowe czynne są od wtorku do środy w godz. 10.00-16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.30), od czwartku do piątku w godz. 10.00-18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.30), w sobotę w godz. 12.00-18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.30), w niedzielę w godz. 10.00-16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.30).
Oprowadzania po obiektach
Z okazji "Darmowego listopada" zapraszamy na oprowadzania po Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii i Pałacu Myślewickim, pełne muzealnych ciekawostek i niezwykłych historii z życia króla Stanisława Augusta.
"Życie towarzyskie na dworze króla Stanisława Augusta"
9 listopada, godz. 16.00-16.30 i 16.30-17.00, Pałac na Wyspie
Podczas spotkania zwiedzimy najbardziej reprezentacyjne sale pałacowe i posłuchamy historii o barwnym życiu towarzyskim w epoce stanisławowskiej.
"Co kryją wnętrza Starej Oranżerii?"
16 listopada, godz. 16.00-16.30 i 16.30-17.00, Stara Oranżeria
Stara Oranżeria to nie tylko Królewska Galeria Rzeźb z kopiami najsłynniejszych dzieł świata starożytnego. Podczas spotkania poznamy również oryginalne wnętrza teatru dworskiego i dowiemy się m.in., kto występował na jego scenie.
"Wątki mitologiczne w Pałacu na Wyspie"
24 listopada, godz. 16.00-16.30 i 16.30-17.00, Pałac na Wyspie
Podczas spotkania poznamy niezwykłe historie zbuntowanych nimf i okrutnych bogów, których płaskorzeźby znajdują się w Pokoju Kąpielowym. Nie zabraknie też opowieści o XVIII-wiecznej modzie na antyk i jego licznych przykładach w pałacowych wnętrzach.
"Pałac Myślewicki ks. Józefa Poniatowskiego"
30 listopada, godz. 16.00-16.30 i 16.30-17.00, Pałac Myślewicki
W trakcie wędrówki po pałacowych wnętrzach zobaczymy m.in. pięknie zachowane malowidła ścienne Jana Bogumiła Plersha i wspólnie zinterpretujemy ich znaczenie. Posłuchamy też historii o bohaterskim księciu Pepi, który był częstym gościem króla Stanisława Augusta.
Spacer po Łazienkach
"Cztery obrazy z »Nocy listopadowej« Stanisława Wyspiańskiego" - pod takim hasłem 29 i 30 listopada o godz. 18.00 odbędzie się spacer historyczno-teatralny po Łazienkach Królewskich, przybliżający kulisy powstania słynnego dramatu. Start: przed Pałacem Myślewickim, obowiązują zapisy: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl.
Warsztaty rękodzielnicze
W ramach akcji "Darmowy listopad" 11 listopada o godz. 12.00 w Stajniach Kubickiego odbędą się warsztaty haftu krzyżykowego dla młodzieży (14+) i dorosłych. Wspólnie wykonamy kolorowe monogramy służące do ozdobienia poduszki, torby czy innych przedmiotów użytkowych. 19 listopada w godz. 10.00-12.00 i 12.00-14.00 w Stajniach Kubickiego odbędą się bezpłatne warsztaty tkania na krosnach żakardowych. Przyjdź i poznaj tajniki tworzenia barwnych tkanin.
Na warsztaty obowiązują zapisy: RezerwacjeMLiJ@lazienki-krolewskie.pl lub tel. (+48) 518 684 215.
Rodzinna przestrzeń twórcza
W ramach "Darmowego listopada" bezpłatnie dostępna będzie przestrzeń twórcza "Frida i Frida i Fridita" w Starej Kordegardzie. W miejscu tym dzieci i opiekunowie mogą wspólnie bawić się i doświadczać sztuki. Wstęp: czwartek-piątek: 12.00-13.45 I wejście, 14.00-15.45 II wejście, sobota-niedziela: 11.00-12.45 I wejście, 13.00-14.45 II wejście, 15.00-16.45 III wejście.
Lekcje muzealne
Z okazji "Darmowego listopada" przygotowana została pula 150 bezpłatnych lekcji muzealnych dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych (Muzeum Łazienki Królewskie - 100 zajęć, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa - 50). Autorskie i kreatywne zajęcia, które poprowadzą wykwalifikowani, pełni pasji edukatorzy muzealni, pozwolą poznać historię XVIII-wiecznej rezydencji królewskiej oraz tutejszą faunę i florę.
LEKCJE MUZEALNE W MUZEUM ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE
LEKCJE MUZEALNE W MUZEUM ŁOWIECTWA I JEŹDZIECTWA
"Darmowy listopad" - 12. edycja
Kontynuowana od 2012 r. akcja "Darmowy listopad", której organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, to jedno z najważniejszych wydarzeń promujących zabytkowe siedziby polskich monarchów i muzealne zbiory. Jej celem jest edukacja poprzez sztukę oraz wzrost uczestnictwa w kulturze.
W tym roku w akcji bierze udział aż jedenaście instytucji kultury: Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Pałac Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Zamkowe w Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Narodowe w Lublinie, Zamki w Kwidzynie i Sztumie - oddziały Muzeum Zamkowego w Malborku. Każde muzeum przygotowało dla swoich gości bogatą ofertę programową.

Piknik Europejski
Parady, pokazy, warsztaty, bezpłatne zwiedzanie, występ kwintetu tanecznego
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisDzień Flagi
Bezpłatne zwiedzanie, oprowadzania, koncerty, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisŚwięto Konstytucji
Opowieści edukatorskie, spotkanie z historią, spacer, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpis